İnsülinin Zararları

İnsülinin Zararları

İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Bu hormon yediğiniz gıdalardaki şekeri vücudun enerji ihtiyacı için kullanmasına veya ilerleyen zamanlarda kullanımı için depolanmasına yardımcı olur. İnsülin aynı zamanda kan şekeri seviyenizi ayarlayarak çok yükselmesine veya aşırı düşmesine engel olmaktadır. İnsülin ile ilgili sağlık problemleri vücutta az olmasından veya fazla olmasından kaynaklanabilir.

 

İnsülinin zararları nelerdir?

1-Hipoglisemi: Hipoglisemi olumsuz etkilerinden bir tanesidir. Hipoglisemi insülin hormonu nedeniyle vücudunuzda bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bunlardan bazıları terleme, taşikardi, nöbet geçirme, nörolojik rahatsızlıklardır. İlerleyen durumlarda ölüme sebebiyet verebilmektedir.

2-Göz bozuklukları: Tedavinin başlangıç sırasında alışılmadık göz bozukluklarına rastlanılabilmektedir. Göz lensi ve göz sıvıları arasındaki ozmotik dengede değişiklikler olarak göz bozulmalarına neden olabilir.

3-Dermatolojik sorunlar: İnsülin deri üzerinde bazı reaksiyonlara neden olabilmektedir. İnsülin enjeksiyonu yapan hastalarda, enjeksiyon yapılan bölgedeki derinin alt kısmında ilerleyen zamanlarda kalınlaşma ve lastiksi lezyonlar meydana gelebilmektedir. Uygun hijyen koşulları altında yapılmayan insülin enjeksiyonları sonucu deri üzerinde enfeksiyon riski oluşabilmesi de insülinin zararları arasında yer almaktadır.

4-Aşırı duyarlılık: İnsüline karşı aşırı duyarlılık reaksiyonları genellikle domuz insülini yada sentetik insan insülininden kaynaklanmaktadır. Lokal reaksiyonlardan bazıları morarma, şişme ve kızarıklıklardır.  Bu reaksiyonlar genellikle tedavi sürecinden 1 -2 hafta sonra kaybolmaktadır. İnsülin kullanımında olası alerjik reaksiyonlar yok denilecek kadar azdır.

5-İmmünolojik tepkiler: İnsüline karşı immünolojik tepkiler genellikle anti-insülin antikorları oluşturan, hayvansal kaynaklı insülinlerden dolayı gerçekleşmektedir. Bu antikorlar insülinin etkisini azaltmaktadırlar. İnsülin, sempatik sinir sistemini etkileyerek böbreklerde sodyum tutumasına ve böbrek taşı oluşumuna neden olabilmektedir.

6-Kilo artışı: İnsülin tedavisi esnasında vücuda alınan kaloriler daha verimli kullanılmaktadır. Bu durum kilo alma olasılığınızı arttırır ve vücut yağında bir artışa neden olur. Aynı zamanda hızlı ödem oluşumlarına neden olabilmektedir.

7-Mide ve bağırsak sorunları: Gastrointestinal sıkıntılar insülinin zararları arasında az karşılaşılan sorunlarda bir tanesidir. Bu sıkıntıyı doz azaltışına giderek çözmek mümkündür.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı