İmplantın Zararları

İmplant Dişin Zararları

Diş implantları, sağlıklı diş görünümü sağlayan kalıcı ve modern yapay dişlerdir. Fakat bu implantların cerrahi yöntem ile yapılması bazı potansiyel riskleri de beraberinde getirmektedir. İmplantın zararları ve olası cerrahi sıkıntılar şunlardır:

 

İmplantın Zararları Nelerdir?

  1. Ağrı: Diş implantı işlemi sonrası bazı ağrılı durumlarla karşılaşmanız mümkündür. Çenenizin uzun süreli açık kalması ve implantın yerleştirileceği yerin cerrahi müdahaleler ile açılması, bu ağrılara neden olur. Basit ağrıkesici ilaçlar ile bu sıkıntının önüne geçilebilir.
  2. Şişme ve morarma: Bu tedavi süresinde bazı morarmalar ile karşılamanız normal. Bu morarmalar en geç 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Şişme, implantın zararları arasında en yaygın olanıdır ve tedavinin hemen ardından meydana gelir. 2 ila 3 gün içerisinde etkisini tamamen yitirir.
  3. Enfeksiyon: Enfeksiyon, implant cerrahisinde olası bir risktir. Temiz bir cerrahi müdahale ile bu oluşumun önüne geçilebilir.
  4. İmplant hatası ve sinüs sorunları: İmplant işleminin başarısız olmasının en büyük etkenlerinden birisi sigara ve enfeksiyonlardır. Bazen çene kemiği implant ile kaynamakta sorun yaşayabilir. Üst çeneye yerleştirilen implantların bazı hastalarda sinüs problemlerine yol açması da implantın zararları arasında yer almaktadır.
  5. Sinir ve doku hasarı: Diş implantı tedavisi nadirde olsa sinir veya doku hasarı riskleri taşımaktadır. Kan damarlarının hasar görmesi ve sinirlerin zarar görmesi ağız bölgesinde uyuşma veya etkilenen bölgelerde karıncalanma gibi etkiler meydana getirebilir. Doktorunuzun tecrübeli olmaması, anestezi esnasında sinirlere hasar vermesine ve sinir sıkışmasına neden olarak, yeme, içme, konuşma ve tıraş olma gibi eylemleri sağlıklı bir şekilde yerine getirememenize neden olabilir.
  6. Bağışıklık sistemi implantı kabul etmeyebilir: İmplant, bağışıklık sistemi tarafından reddedilebilir. Diş hekimleri bunun nedenlerinden tam olarak emin olamasalar da sigara içenlerde bu olayın daha fazla olduğunu bilmektedirler. Titanyum ile alakalı herhangi bir alerji söz konusu ise vücut dişleri kabul etmeyebilir. Titanyuma karşı alerjiniz varsa bazı ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.
  7. Flörürlü diş macunu: Florürlü diş macunu kullanımı durumunda, titanyumun florit ile reaksiyona girdiği bilinmektedir. Florür titanyuma zarar vererek implantınızı çıkarmanıza neden olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı