İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplantın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler içerisinde doktorunuzun size uygun gördüğü ve çene yapınıza uygun olacak olan implantı bulmak ise en önemli konudur. İmplant uygulamaları içerisinde en fazla uygulanan implant türü vida şeklinde olan implanttır. İşlemi gerçekleştirecek olan hekim tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra ağız ve çene yapısına uygun olan implant türü belirlenir. Bu esnada çene yapısının ve dokusunun implanta uyum sağlaması önemlidir. İmplant Diş Hastanesi, gerekli olan işlemlerin tamamını uygulayıp daha sonra belirlenen implant çeşidi üzerinden operasyona başlamaktadır.

İmplant Diş Hastanesi tarafından gerçekleştirilen işlemlerde kişiler için belirlenen bazı implant şekilleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Endosseöz İmplant: Endosseöz implantın bir diğer ismi endostal implanttır. Bu implant çeşidi kişinin bir veya birden fazla diş kaybı olması durumunda uygulanır. İmplant diş hastanesi içinde kullanılan tekniklere göre kendi içinde üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar silindirik implant, vida implant ve blade implant olarak bilinir. Bazı durumlarda bu implant çeşidinin çene kemiği içerisine uygulanması gerekir. Bu uygulamaya da kemik içi implant denmektedir. Diğer implant çeşitleri ile kıyaslandığı zaman en çok tercih edilen imlant çeşidi olduğu söylenebilir.
  2. Endodontik İmplant: Endodontik implantın diğer ismi endodontik stabilizatördür. Bu implant çeşidinin kullanıldığı kişiler genelde diş yapısı oldukça zayıf olan kişilerdir. İmplant işlemi zayıf olan diş yapısının güçlendirilmesini amaçlar. Bu sayede diş dökülmesi durumunun önüne geçilmeye çalışılır.
  3. Transosseöz İmplant: Transosseöz implantın diğer ismi transmandibular implanttır. Bu implant çeşidi tüm çene kemiği boyunca uygulanır. Özellikle uygulanan kişiler kemik boylarının yetersiz olduğu kişilerdir. Çok zor ve zahmetli bir işlem olduğu için implant çeşitleri arasında en az tercih edilen uygulamadır.
  4. Subperiostal İmplant: Subperiostal implantın en avantajlı yönü çiğneme konusunda sağladığı rahatlıktır. İmplant işlemlerinin birçoğunda çiğneme şiddetinin tek bir tarafa yüklenmesinden şikayet edilir. Bu implant türünde ise çiğneme şiddeti çenenin her yerine eşit olarak dağıtılmaktadır. Yapımında ise diş kemiği ölçüsü esas alınır. Bu sayede herhangi bir yerleşme sorunu yaşanması önlenmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı