Zararları.org
Ihlamurun Zararları

Ihlamur ağaçları genellikle Avrupa’ya doğal kuzey bölgelerin ılıman yerlerinde yetişen, yaklaşık 80 türü bulunan Tiliaceae ailesine aittirler. Beyaz ve sarı renkli çiçekleri kokulu ve 5 yapraklıdır. Ihlamurun zararları : Aşırı ıhlamur tüketimi sağlığınız için ciddi sorunlara neden olabilir. İşte ıhlamur ve vücudunuza etkileri.

Ihlamurun Zararları

Ihlamur ağaçları genellikle Avrupa’ya doğal kuzey bölgelerin ılıman yerlerinde yetişen, yaklaşık 80 türü bulunan Tiliaceae ailesine aittirler. Beyaz ve sarı renkli çiçekleri kokulu ve 5 yapraklıdır. Bahardan sonra toplanıp özenle kurutulan ıhlamur çiçekleri, ıhlamur ağacının en değerli tıbbi bileşenleridir.

 

Ihlamurun zararları nelerdir?

ıhlamur çayı zararlımı

Ihlamur Çayı

1-Kalbe zararlı olabilir: Ihlamur ağacı çiçekleri genelde kalp rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır fakat çok aşırı tüketiminde kalp sağlığını riske atması ıhlamurun zararları arasındadır.

2-Hamilelikte fazla tüketilmemeli: Araştırmacılar hamilelik sırasında ıhlamur tüketiminde aşırıya kaçılmasının bebeğin gelişimi üzerinde bazı yan etkileri olabileceğini söylemektedirler. Hamilelikte ıhlamurun zararları hakkında yeterli araştırma olmaması ve bilgi eksikliği nedeniyle, hamile bayanların fazla tüketmemesinde yarar var.

3-Olası alerji riski: Fazla tüketilirse deride döküntülere ve kızarmalara neden olabilir. Bazı kişilerde idrar yollarında sorunlara yol açtığı görülmüştür. Ihlamur çiçekleri üzerinde pestisit kalıntıları olabilir ve bu kalıntılar toksik maddeler içerirler. Kurutma işleminden önce temizlenmeleri ıhlamurun zararlarını en az seviyeye indirmenize yardımcı olabilir.

4-Önerilen doz: Ihlamur alımının kişiden kişiye değişen doz alımları mevcuttur. Daha önce kullanmadıysanız ve etkileri hakkında yeterli tecrübe sahibi değilseniz 2-4 gramdan fazla tüketmeniz beklenmedik rahatsızlıklara yol açabilir.

 

 

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ