Zararları.org
İdrar Yolu Enfeksiyonu Zararları

İdrar Yolu Enfeksiyonu Zararları : İdrar yolu enfeksiyonu ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Tedavi edilmediğinde şu etkilere neden olabilir. İdrar yolu vücudunuzda üretilen dışkı ve idrarın dışarı atılmasında rol oynayan, mesane, böbrek ve bunları bağlayan tüplerin tümünün genel adıdır. Mikroplar bu sisteme girerek enfeksiyonlara neden olabilmektedirler.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Zararları

İdrar yolu vücudunuzda üretilen dışkı ve idrarın dışarı atılmasında rol oynayan, mesane, böbrek ve bunları bağlayan tüplerin tümünün genel adıdır. Mikroplar bu sisteme girerek enfeksiyonlara neden olabilmektedirler. Çoğu enfeksiyon hemen tedavi edildiği takdirde ciddi etkiler bırakmaz. Fakat tedavi etmekte gecikilirse enfeksiyon yayılarak ciddi ve kalıcı hasarlara yol açabilir.

 

İdrar yolu enfeksiyonu zararları nelerdir?

 1. İltihaplanmalar: Genellikle mikroplar, dış ortamdan mesaneye girerek idrar yollarında iltihaplanmaya neden olarak ağrılı durumlara yol açabilmektedirler.
 2. Kadınlarda daha fazla görülür: Kadınlar erkeklerden daha fazla mesane enfeksiyonları yaşamaya eğilimlidirler. Bunun nedeni kadınların idrar yollarının erkeklere göre daha kısa olmasıdır. Seks ile idrar yolu enfeksiyonu zararlarını yaşama riskleri daha yüksektir. Tam olarak bilinmeyen nedenlerden dolayı kadınlar tekrar tekrar mesane enfeksiyonları yaşayabilirler.
 3. Hamile bayanlar dikkat: Eğer böbreklerinizde ağrı, ateş, bulantı ve kusma gibi etkilerle karşılaşıyorsanız hamilelik sırasında bebeğe çok ciddi zararlar verebilecek olan, idrar yolu enfeksiyonu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda doktorunuza başvurmanız en iyi seçenek olacaktır.
 4. Belirtilerden bazıları: Eğer bu belirtilerden birine sahipseniz bir enfeksiyon yaşıyor olma olasılığınız yüksektir.
 • İdrar yaparken acı veya yanma hissetmek.
 • Sık sık idrar yapma isteği geliyor fakat fazla idrar gelmiyorsa.
 • Alt karın kısmında ağrılar yaşıyorsanız.
 • İdrarınız mat, pembe veya kırmızı görünüyor ya da kötü kokuyorsa.
 • Eğer sırt kısmında böbreklerin bulunduğu yerlerde ağrı hissediyorsanız.
 • Ateş ve titreme gibi semptomlarınız varsa.
 • Bulantı ve kusma yaşıyorsanız.

Bu durumlar dahilinde doktorunuza başvurunuz.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ