Zararları.org
Homojenize Sütün Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
14 Aralık 2015
zararlari

Homojenize Sütün Zararları

Homojenize sütün zararları : Sütte homojenizasyon işlemi sonucunda ne gibi etkiler oluşmakta ve sağlığımızı nasıl etkilemekte biliyor musunuz?

Homojenize Sütün Zararları

Süt içerisinde bulunan yağ belli bir süre içinde sütün üst yüzeyine çıkmaktadır. Daha eski zamanlarda bu süt için bir kalite göstergesiydi. Ancak günümüz şartlarında bu görüntü insanlara hoş gelmediği için Homojenizasyon yöntemi ile yağ parçacıkları süt içerisinde tamamen homojen bir şekilde dağıtılmaktadır.

 

Homojenize sütün zararları nelerdir?

homojenize süt zararları
Homojenize Süt Zararlı mı?

1-Daha küçük moleküller, yüksek risk: Sütte Homojenizasyon sonucu süt içeriğindeki parçacıklar küçülmektedir. Bu partiküller küçüldükçe midede sindirim kısmını atlayarak direkt olarak kana karışmakta ve hastalık oluşturma riski taşımaktadır.

2- Kalp hastalıkları ve Kanser bağlantısı: Homojenizasyon sonucu küçülen yağ moleküllerinde sütün ineğin sindirim sisteminden aldığı hormonlarında kana karışarak vücudumuzdaki hormonlarla etkileşime girebilirler. Bu etkileşimler kansere ve kalp hastalıklarına neden olabilir.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018