Zararları.org
Hidroelektrik Santralinin Zararları

Hidroelektrik santrali zararları : Hidroelektrik santralleri doğal yaşamı ciddi şekilde tehdit edebilmektedir. Peki bu etkiler nelerdir?

Hidroelektrik Santralinin Zararları

Hidroelektrik santralleri akarsular üzerinde küçük boyutlardan çok büyük boyutlara kadar değişik çalışma prensiplerine sahip şekilde kurulmaktadırlar. Akar suyu elektrik enerjisine çevirmede kullanılırlar. Dünya üzerinde yaklaşık 800.000 hidroelektrik santrali bulunmaktadır.

 

Hidroelektrik santrali zararları nelerdir?

hidroelektrik santrali zararlı mı

Hidroelektrik Santrali

  1. Habitatın bozulması: Hidroelektrik santralleri akarsu üzerinde suyu depolarlar. Bu depolanan su akar suyun akışını keserek daha aşağıdaki bölümlere suyun ulaşımını engeller. Böylece aşağıda kalan habitat bundan olumsuz etkilenir.
  2. Hava sıcaklıklarında artış: Santrallerde bekletilen akar su normalden daha durağan ve sıcak hale gelir ve buharlaşarak ortamdaki hava koşullarında değişiklikler meydana getirerek o bölgedeki ağaç bitki ve hayvan popülasyonunda değişiklikler meydana getirir.
  3. Balık ölümleri: Akarsuda yaşayan balık nüfusunda istenen şartlar sağlanamadığı için balık ölümlerinin olması da hidroelektrik santrali zararları arasındadır.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ