Zararları.org
Hazır Gıdaların Zararları

Hazır Gıdaların Zararları : Hazır gıdalar hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Peki sağlığımızı ne şekilde etkiliyorlar biliyor muyuz?

Hazır Gıdaların Zararları

Hazır gıdalar yani işlenmiş gıdalar, gıdanın raf ömrünü uzatmak tadını kokusunu yapısını rengini lezzetini dokusunu korumak için kurutma soğutma kutulama ısıtma gibi işlemlere tabi tutulan ve çok sayıda kimyasal eklenen gıdalardır.

 

Hazır gıdaların zararları nelerdir?

hazır gıdaların zararı varmı

Hazır Gıdalar

  1. Kansere neden olurlar: Hazır gıdalarda işleme sırasında kullanılan bazı sentetik kanserojen katkı maddeleri eklenmektedir.
  2. Obezite nedeni: İçeriğinde bulunan trans yağ, şeker içeriğinin yüksek olması nedeniyle hazır gıdalar kilo alma sebeplerinin en başında gelmektedir.  Aşırı tüketme isteği sağlayan ve doyumsuzluk hissi vermesine neden olan kimyasallar ile hazır gıda tüketimi inanılmaz bir artışla obezite ye neden olmaktadır.
  3. Kalp hastalığı riski: Birçok işlenmiş gıda tüketimi çok zararlı olan ve kalp damarlarının tıkanmasına neden olan trans yağ içermektedir. Bu nedenle uzun süreli tüketilmesi tehlikeli kolesterole neden olmaktadır.
  4. Kan şekerinde artış: Hazır gıdalar içerdikleri rafine karbonhidratlar nedeniyle insülin direncinde 1-2 kat artışa neden olmaktadır. Tip 2 diyabete neden olarak cilt ve göz problemlerine, sinir hasarlarına, böbrek hastalıklarına, felç ve yüksek kan basıncı gibi durumların artışına neden olabilmektedir.
  5. Depresyon belirtileri:  Araştırmalara göre depresif ve kasvetli bir ruh haline bürünmenizde hazır gıda zararları nedeni ile olmaktadır.
  6. Diş çürümesi: Hazır gıdalardaki aşırı karbonhidrat ve asit içeriği dişlerinizin aşınmasına, hızlı çürüme ve fazla bakteri üremesine neden olmaktadır.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ