Zararları.org
Hazır Çorbanın Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
19 Aralık 2015
zararlari

Hazır Çorbanın Zararları

Vakitten kazanç sağlayan ürünlerdir. Fakat hızlı tüketilebilir olması ve uzun süre dolapta bekletebilmemiz gibi faydalarının yanında hazır çorbanın zararları da azımsanmamalıdır. Hazır çorbalar bize zamandan kazandırırken sağlığımızdan kaybettiriyor. İşte hazır çorba ve zararları.

Hazır Çorbanın Zararları

Hazır çorbalar ön işlemlerden geçirilmiş, 5-10 dakikalık kısa süreli pişirme ile tüketime hazır hale getirilebilen ve vakitten kazanç sağlayan ürünlerdir. Fakat hızlı tüketilebilir olması ve uzun süre dolapta bekletebilmemiz gibi faydalarının yanında hazır çorbanın zararları da azımsanmamalıdır.

 

Hazır çorbanın zararları nelerdir?

hazır çorba zararlı mı
Hazır Çorba
  • Katkı maddeleri içerir: Hazır çorbalar 1-2 yıl gibi uzun süreli raf ömrü olan gıdalardır. Bu kadar uzun saklanabilmesi için bazı kimyasallar ve koruyucu maddeler içermesi gerekmektedir. Bu koruyucu maddeler kanser olma riskinizi arttırmaktadır.
  • Renklendiriciler: Çorbanın tadı kokusu ve bazen renginin ayarlanması için ekstra bileşenler eklenmesi gerekir. Bunların arasında renklendiriciler, aromalar ve tatlandırıcılar yer almaktadır. Bu maddelerin bazen doğal olmaması, hazır çorbanın zararları konusunda insanları tedirgin edebilir.
  • Monosodyum glutamat: Evet zamanımızın en meşhur içeriği. Herkesin duyduğu ama ne işe yaradığı hakkında pek bilgisi olmadığı katkı maddesi. Bu katkı maddesi çocuklar için son derece zararlı olabilir. Bağımlılık yapıcı bir madde olarak bilinmektedir. Doyma hissinde kayıplara neden olarak içeriğinde bulunduğu ürünün daha fazla tüketilmesine neden olmaktadır.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

2 adet yorum var.

  1. İçeriklerini okursaniz hicbir katki maddesi icermiyor, uzun süre dayanma sebebi icerisinde su bulunmamasi, kurutma islemi yapilmasi. Evdeki tarhanalar da 1-2 sene dayanir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018