Zararları.org
Hazır Çorbanın Zararları

Vakitten kazanç sağlayan ürünlerdir. Fakat hızlı tüketilebilir olması ve uzun süre dolapta bekletebilmemiz gibi faydalarının yanında hazır çorbanın zararları da azımsanmamalıdır. Hazır çorbalar bize zamandan kazandırırken sağlığımızdan kaybettiriyor. İşte hazır çorba ve zararları.

Hazır Çorbanın Zararları

Hazır çorbalar ön işlemlerden geçirilmiş, 5-10 dakikalık kısa süreli pişirme ile tüketime hazır hale getirilebilen ve vakitten kazanç sağlayan ürünlerdir. Fakat hızlı tüketilebilir olması ve uzun süre dolapta bekletebilmemiz gibi faydalarının yanında hazır çorbanın zararları da azımsanmamalıdır.

 

Hazır çorbanın zararları nelerdir?

hazır çorba zararlı mı

Hazır Çorba

  • Katkı maddeleri içerir: Hazır çorbalar 1-2 yıl gibi uzun süreli raf ömrü olan gıdalardır. Bu kadar uzun saklanabilmesi için bazı kimyasallar ve koruyucu maddeler içermesi gerekmektedir. Bu koruyucu maddeler kanser olma riskinizi arttırmaktadır.
  • Renklendiriciler: Çorbanın tadı kokusu ve bazen renginin ayarlanması için ekstra bileşenler eklenmesi gerekir. Bunların arasında renklendiriciler, aromalar ve tatlandırıcılar yer almaktadır. Bu maddelerin bazen doğal olmaması, hazır çorbanın zararları konusunda insanları tedirgin edebilir.
  • Monosodyum glutamat: Evet zamanımızın en meşhur içeriği. Herkesin duyduğu ama ne işe yaradığı hakkında pek bilgisi olmadığı katkı maddesi. Bu katkı maddesi çocuklar için son derece zararlı olabilir. Bağımlılık yapıcı bir madde olarak bilinmektedir. Doyma hissinde kayıplara neden olarak içeriğinde bulunduğu ürünün daha fazla tüketilmesine neden olmaktadır.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Birol dedi ki:

    Madem bukadar zararları var sağlık Bakanlığı neden izin verir.

  2. Betül k dedi ki:

    İçeriklerini okursaniz hicbir katki maddesi icermiyor, uzun süre dayanma sebebi icerisinde su bulunmamasi, kurutma islemi yapilmasi. Evdeki tarhanalar da 1-2 sene dayanir.

BİR YORUM YAZ