Zararları.org
Hava Nemlendirici Zararları

Hava Nemlendirici Zararları : Hava nemlendiricileri çoğumuz ofislerinde ve evlerinde kullanıyor. Peki hava nemlendiriciler sağlığımızı nasıl etkiliyor biliyor muyuz?

Hava Nemlendirici Zararları

Hava nemlendiriciler bulundukları ortamdaki havanın içeriğindeki nem miktarını arttırma amaçlı kullanılan bir araçtır. Aşırı kuru havalarda solunum sistemi sorunlarının giderilmesi ve gözlerin ve cildin rahatlatılması gibi faydaları vardır. Fakat her şeyde olduğu gibi hava nemlendirici zararları da bulunmaktadır.

 

Hava nemlendirici zararları nelerdir?

hava nemlendirici zararları nelerdir

Hava Nemlendirici

  • Gürültü: Bazı hava nemlendiriciler çok gürültülüdür. 50 desibelin üzerine çıkabilen cihazlar, yatak odası gibi alanlarda kullanıldığında uyku düzeninizi bozabilmektedir.
  • Küf gelişimi: Bir nemlendirici amacına uygun şekilde havanın nemini sürekli yükseltme girişiminde bulunacaktır. Bu durum duvarlarda, tavanda ve döşemelerinizde küf gelişimine neden olabilir. Bu küf gelişiminin önüne geçebilmek için evi iyice havalandırmalı ve buharlaştırıcınızı nem oranının sabit kalabilmesi için ayarlamanız gerekmektedir.
  • Yangın riski: Sıcak sistemli havalandırıcılar buhar oluşturarak nemin yayılmasını sağlamaktadırlar. Küçük çocuklar için risk teşkil edebilmektedirler. Bu ısı faktörünün yanık ve yangına neden olması da hava nemlendirici zararları arasında yer almaktadır.
  • Bakteri oluşumu: Hava nemlendirici cihazlar su tanklarına sahiptirler. Bu su tankları yeterince steril kullanılmazsa içerisinde bakteri oluşumu gözlenebilir. Bu oluşan bakteriler cihaz yardımı ile havaya karışarak sağlığınıza zararlar verebilir.

 

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ