Zararları.org
Hamam böceği Zararları

Birçok lişinin korkulu rüyası olan hamam böcekleri hayati tehlikeler taşımasa da bazı olumsuz durumlara sebep olabiliyor.

Hamam böceği Zararları

Hamam böcekleri her evin hemen hemen her köşesinde bulunabilen en pis yerlerden en kirli yerlere kadar karış karış dolaşan bir böcektir. Kendisi bir hastalığa sebep olmasa da taşıdığı mikroplarla yüzlerce hastalığı da beraberinde taşımaktadır. Hamam böceği zararları şu başlıklar altında sıralanabilir.

 

Hamam böceği zararları nelerdir?

  1. Gıda kirlenmesi: Hamam böceği hemen hemen her şeyi yiyerek yaşayabilir. Yediğimiz gıdalar dışında ölü bitki, hayvan, fekal madde, yapıştırıcı madde, sabun, kağıt, deri ve ip parçalarını yerler. Geceleri etrafta sürünerek her tür ortamda dolaşıp gıdaların üzerine gelerek kontamine ederek zehirlenmelere yol açarlar.
  2. Hastalık yapıcı bakterileri yayma: Hamam böceği tükettiğimiz gıdalar üzerinde beslenirken üzerine pisleme ve kusma ile hastalıkların insanlara yayılasına neden olmaktadır.
  3. Hamam böceği ısırmaları: Nadirde olsa hamam böceği ısırması vakaları görülmektedir. Hamam böceklerinin bazı türleri insanları ısırarak parmak uçlarındaki yumuşak doku ve tırnak dokusunu kemirdikleri gözlenmiştir.
  4. Gıda zehirlenmesi: Gıda zehirlenmesi ile birlikte bazı salgın hastalıkların taşınmasında rol oynarlar. Özellikle salmonella için ev sahipliği yapan hamam böcekleri zehirlenmelere neden olmaktadırlar. Uyurken kulak ve burun içerisine giren hamam böcekleriyle ilgili birkaç vaka da mevcuttur.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ