Zararları.org
Glukozamin Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
22 Mart 2016
zararlari

Glukozamin Zararları

Glukozamin bir bağ dokusu olarak gösterilebilir. Özellikle eklem yerlerinin ve kıkırdak dokuların onarılmasında görevlidir. İnsanların yaşlarının ilerlemesinden dolayı ya da herhangi bir sakatlık durumu ortaya çıktığında eklemleri zarar görebilir. Bu bölgelerde incelmeler ve bozulmalar meydana gelir. Bu durumlarda glukozamin kullanımı belirtileri ortadan kaldırabilir. Bazı durumlarda olumsuzlukların tamamen kaybolmasını sağlamasa da

Glukozamin bir bağ dokusu olarak gösterilebilir. Özellikle eklem yerlerinin ve kıkırdak dokuların onarılmasında görevlidir. İnsanların yaşlarının ilerlemesinden dolayı ya da herhangi bir sakatlık durumu ortaya çıktığında eklemleri zarar görebilir. Bu bölgelerde incelmeler ve bozulmalar meydana gelir. Bu durumlarda glukozamin kullanımı belirtileri ortadan kaldırabilir. Bazı durumlarda olumsuzlukların tamamen kaybolmasını sağlamasa da etkilerin azalmasını sağlar. Kişiler eklem ağrılarında yâda zedelenmelerinde glukozamini kendi düşüncelerine göre kullanmamalıdır. Her ne kadar vücuda yararları bilinse de yanlış kullanım durumunda zararları da ortaya çıkabilir. Bu sebeple glukozamin içerikli ürünlerin doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Glukozamin zararları olarak gösterilebilecek çok fazla etmen yoktur. Genellikle insanların metabolizmalarında ki farklılıklar kişilerin glukozaminden zarar görmesine sebep olabilir.

Glukozamin Zararları Nelerdir?

  1. Alerjik reaksiyonlar: Glukozamin en çok kabuklu deniz ürünlerinde bulunmaktadır. Kişiler bu maddeyi vücutlarına alarak eklem bölgelerinde iyileşmelere ve onarımlara çalışırlarsa vücutlarında alerjik reaksiyonlar görülmeye başlanabilir. Bazı kişilerin vücutlarında kabuklu deniz ürünlerine karşı alerjik reaksiyon olması sebebiyle bu kişiler glukozamin kullanamazlar. Dolayısıyla doktorlar tarafından da bu maddeyi içeren ilaçlar verilmez. Bu sebeple bu kişilerde kelem ağrıları ve yaralanmaları daha geç tedavi edilmektedir.
  2. Kan inceltici ilaçların etkisini arttırabilir: Kanlarında pıhtılaşma olan ya da damar tıkanması problemi yaşayan kişilere kan inceltici ilaçlar önerilmektedir. Glukozamin zararları olarak gösterilebilen en net sonuç glukozaminin bu ilaçların etkisini arttırdığıdır. Kişiler bu ilaçları kullandıkları sırada vücutlarına glukozamin de alırlarsa kanları istenilen seviyeden daha ince bir hale gelebilir. Bu da kanamalarda kanın durmasını zorlaştırır.
  3. Sodyum ve potasyum oluşumu: Glukozamin tüketimi vücutta sodyum ve potasyum oluşuma sebep olabilir. Özellikle kilo fazlası olan kişilerin uyguladıkları diyetler bu maddeleri yasaklayabilir. Bu kişilerin glukozamin tüketmesi bu sebeple zararlıdır.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018