Zararları.org
Geğirmenin Zararları

Geğirmenin Zararları : Geğirmek, tüketilen gıda tiplerinden kaynaklanabileceği gibi başka durumlardan ötürü de meydana gelebilmektedir.

Geğirmenin Zararları

Oldukça doğal, vücudun vermesi gereken ve çalışma mekaniğiyle gelişen bir durum olan geğirme, insanlar arasında bir tabu niteliğindedir. Ancak daha farklı açılardan bakıldığında, toplumda olduğu gibi geğiren kişinin kınanması aksine bunun da gayet normal bir davranış olduğu kolayca anlaşılabilecektir. Geğirmek, tüketilen gıda tiplerinden kaynaklanabileceği gibi başka durumlardan ötürü de meydana gelebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki geğirmemek daha doğru değil aksine, vücutta gaz birikmesini sağlayarak rahatsız olunmasına sebep olan bir durumdur.

Geğirmenin sadece bir iki nedeni yoktur. Geğirme oluşumu ise, yemek yerken mideye hava kaçması sebebi ile ortaya çıkan bir durumdur. Çok hızlı yemek yerken veya bir şeyler içerken yutkunma sırasında mideye kaçan hava dolayısıyla oluşan geğirmeye acı ve baharatlı yiyecekler tüketmek de yol açabilmektedir ve bu yüzden geğirme nedenlerinin içerisinde baharatların mide asidini uyarmasından ötürü kaynaklanmaktadır. Ama her ne kadar doğal karşılansa da geğirmenin zararları da olabilmekte ve bu durumlar belki de ciddi rahatsızlıkların belirtisi haline gelebilmektedir.

 

Geğirmenin Zararları Nelerdir?

 1. Hazımsızlık belirtisi gösterme: Art arda geğirmek ve buna bağlı olarak mide bulantısı problemi hazımsızlık sorununun yaşandığına dair bir gösterge olabilir. Böyle durumlarda mideyi rahatlatacak bitki çayları veya soda içmek yararlı olacaktır.
 2. Mideye etkisi: Sürekli geğirmenin olması demek, yoğun karbonat ve karbonik asit içeren içecek ve yiyeceklerin mide asidi ile temas etmesi durumunda oluşan gaz çıkışı, gastroözofagial reflü hastalığına yol açabilmektedir. Mide asidi dengesinin sürekli bozulmasından ötürü, bu hastalığı kolayca tetikleyebilmektedir.
 3. Günlük hayata etkisi: Kişilerin istemeden veya alışkanlık haline getirerek geğirmeleri, çok sık tekrarlandığında alışkanlık haline gelebiliyor. Bu yüzden kişiler kontrol altına alamadıkları geğirme sorunları için kesinlikle uzman yardımı almalıdır.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Şemşat dedi ki:

  Ben 3 gündür gegiryorum akşamlary başlıyor neden acaba

  1. Namık dedi ki:

   Ben istediğim zaman geğiriyom zaa

 2. Mert dedi ki:

  ben 2 haftada 3 veya 1 ayda bir geniriyorum skntı olmaz demi

 3. Memet dedi ki:

  Ben herzaman istiyince geğiriyom zararlımı?

BİR YORUM YAZ