Zararları.org
Fırın Poşetinin Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
11 Nisan 2016
zararlari

Fırın Poşetinin Zararları

Plastikler artık hayatımızın her alanına girmiş durumda. Plastiklerin bu kadar yaygın olarak kullanılması akıllara zararlarını da getiriyor. Aynı şekilde fırın poşetleri de plastikten yapıldığı evlerimizde kullanmış olduğumuz fırın poşetlerinin de bizim için birkaç zararı bulunmaktadır. Peki, Fırın poşetinin zararları nelerdir?   Fırın Poşetinin Zararları Nelerdir? Fırın poşetleri kanserojen madde içerir.

Plastikler artık hayatımızın her alanına girmiş durumda. Plastiklerin bu kadar yaygın olarak kullanılması akıllara zararlarını da getiriyor. Aynı şekilde fırın poşetleri de plastikten yapıldığı evlerimizde kullanmış olduğumuz fırın poşetlerinin de bizim için birkaç zararı bulunmaktadır. Peki, Fırın poşetinin zararları nelerdir?

 

Fırın Poşetinin Zararları Nelerdir?

  1. Fırın poşetleri kanserojen madde içerir. Her plastik maddede olduğu gibi fırın poşetleri içerisinde de Bisfenol A adı verilen bir madde bulunmaktadır. Bu madde normal sıcaklıkta kanserojen bir etki göstermezken sıcakla temas ettiği zaman aktif hale gelir. Özellikle fırın poşetlerinin yüksek sıcaklıklara maruz kaldığını düşünecek olursak fırın poşetleri bu açıdan kanser tehdidi oluşturmaktadır.
  2. Çevre kirliliğine neden olurlar. Plastik maddeler icat edildiği günden bu yana evre kirliliğine neden olan en büyük unsurlardan bir tanesidir. Fırın poşetlerini kullandıktan sonra bunları çevreye attığımızda çevre bu poşetleri yüzyıllar boyunca yok edemeyecek bu da çevrenin kirlenmesine neden olacaktır.
  3. Çevredeki hayvanlara zarar verir. Sadece fırın poşetleri değil aklınıza gelebilecek her türlü poşet çevrede bulunan hayvanlara büyük zararlar vermektedir. Özellikle deniz kuşları başta olmak üzere birçok hayvanın midesin poşet bulunmaktadır. Bu poşetler zamanla hayvanların hastalanmasına ve ölmesine neden olabiliyor. Ayrıca bu hayvanları gıda olarak tükettiğimizde hayvanlardaki hastalıklarda bize bulaşmış olacaktır.
  4. Toprak veriminin düşmesine neden olur. Çevreye atılan fırın poşetleri zamanla toprağın veriminin düşmesine ve toprak üzerinde tarım yapılamaz hale gelmesine neden olur.

Kısacası fırın poşetinin zararları arasında bunları göstermek mümkündür. Bu nedenle evlerde kullanmış olduğumuz fırın poşetlerini artık hayatımızdan çıkartma vakti gelmiştir. Eğer fırın poşetlerini kullanıyorsanız dahi bunları çevreye atmaktansa geri dönüşüm kutularına atmanız yukarıda bahsedilen zararların ortadan kaldırılması için yardımcı olacaktır.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018