Zararları.org
Eyelinerın Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
30 Ağustos 2015
zararlari

Eyelinerın Zararları

Eyelinerın Zararları: Bakım ve güzellik ürünlerinin göz bebeği eyeliner, yanlış kullanıldığında bazı zararlı etkilere nenden olabilir.

Eyelinerın Zararları

Kadınların makyajda en önem verdiği yerlerden birisi de göz makyajıdır. Göz makyajı insanın güzelliğini öne çıkaran unsurlardan biridir. Bu yüzden makyaj yapan çoğu kadın daha etkili bakışlara sahip olmak için eyeliner da sürer. Ancak eyeliner oldukça zor sürülen bir üründür. Bu yüzden kadınların göz makyajlarını yapmaları çok daha uzun sürer ve çok fazla dikkat gerektirir. Piyasada eyeliner makyaj malzemesini birçok farklı çeşitte bulmak mümkündür. Likit, toz ya da kalem olarak bulunan eyeliner çeşitlerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Eyeliner ürününün çok tercih edilmesinin nedenlerinden bir diğeri de eyeliner ile yapılan makyajın uzun süre boyunca gözde kalıcı olabilmektedir. Bu nedenle bir sürü kadın hem günlük makyajlarında hem de özel günlerde makyajlarında eyeliner ürününü eksik etmemektedirler. Eyeliner kadınların isteklerine göre gözün içine ya da göz kapağının üstüne sürülebilir. Tercih edilen sürme bölgesine göre de kadınlarda yarattığı etki değişir. Ancak çoğu makyaj malzemelerinde olduğu gibi eyelinerın zararları da vardır. Bu zararların önüne geçmek için ya eyeliner tercih edilmemeli ya da çok sık kullanılmamalıdır.

 

Eyelinerın Zararları Nelerdir?

  • Kırışıklık: Birçok makyaj malzemesinin zararlarının başında kırışıklık yer almaktadır. Bunun nedeni ise makyaj malzemeleri cildinizi kapatarak nefes almasını önlemektedir. Bu nedenle uzun yıllar boyunca makyaj malzemelerini kullanırsanız, cildinizde yaşıtlarınıza oranla daha çok kırışıklıkla karşılaşabilirsiniz. Eyeliner da göz çevresini kaplayan bir makyaj malzemesi olduğu için göz çevresinde kırışıklıklara neden olabilir. Ayrıca gözün etrafındaki deri daha ince ve hassas olduğu için daha çabuk kırışabilir.
  • Alerjik Reaksiyonlar: Özellikle gözün iç kısmına sürülen eyeliner ürünleri gözde kaşınma başta olmak üzere birçok alerjik reaksiyona neden olabilmektedir. Kaşıntının yanında gözlerde kızarma ya da sulanma da eyelinerin zararları arasında yer almaktadır. Bu sorunlarla karşılaşmamak için eyeliner gibi ürünler kullanılmadan önce ciltte test edilmelidir.
  • Körlük: Sağlık bakanlığının onayını almamış olan hiçbir ürünün kullanılması tavsiye edilmez. Bazı eyeliner ürünlerinde de bu sorunla karşı karşıya kalınmaktadır ve bazı kullanıcılarda körlükle sonuçlanabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için güvenilen ürünler satın alınmalıdır.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018