Zararları.org
Eter Koklamanın Zararları

Eter denildiği zaman aklımıza ilk gelen şeylerden biri ağrı kesicilerdir. Ancak bunun yanında eter içten yanmalı motorlarda da kullanılabilen bir üründür. Eterler kimyasal olarak ise iki organik kısmın bir oksijen atomu üzerinden bağ yapmış organik moleküller olarak adlandırılmaktadır. Eter koklamanın zararları: Bayıltıcı etkisi olan eter, eskiden ameliyatlardan önce kullanılan bir kimyasal maddeydi. Modern tıpta eski önemini yitirmiştir.

Eter Koklamanın zararları

Eter denildiği zaman aklımıza ilk gelen şeylerden biri ağrı kesicilerdir. Ancak bunun yanında eter içten yanmalı motorlarda da kullanılabilen bir üründür. Eterler kimyasal olarak ise iki organik kısmın bir oksijen atomu üzerinden bağ yapmış organik moleküller olarak adlandırılmaktadır. Eter ile günlük hayatımızda en sık karşı karşıya geldiğimiz yer sinema filmleri ve dizilerdir. Birçok film sahnesinde ya da dizi de oyuncuların eter koklatarak bayıldığını görmüşüzdür. Tıbbi alanda ise eskiden eter yerel anestezi için tercih edilen bir üründü. Ağızdan verildiğinde ise narkoz etkisi gösterirdi. Modern tıp alanında gelişmeler ile eterin kullanımının da bırakıldığını söyleyebiliriz. Bun da eterin bazı zararları olduğu için başka yöntemlere başvurulmasına neden olmuştur. Filmlerde ya da dizilerde eterin bu şekilde kullanımı olduğunu gören bir sürü insan da eteri koklamak gibi eğilimler oluşturmuşlardır. Ancak eter koklamanın zararları oldukça fazladır. Bu zararlardan bazılarını aklınızda bulunması açısından sizler için aşağıda sıraladık.

 

Eter Koklamanın Zararları Nelerdir?

 • Aşırı Mukus Salgılanması: Bazı ameliyatlarda anestetik olarak kullanıldığında ya da kişi kendi kokladığında vücut aşırı mukus salgılamaya başlayabilir. Bunun sonucunda ise yangılanmalar ve solunum tıkanıklığı meydana gelebilmektedir.
 • Kalp Sorunları: Eterin yol açacağı sorunlardan biri ise kalbin atışlarında aksaklıklara yol açmasıdır. Yani herhangi bir şekilde eter kullanıldığınızda kalp ritmi bozuklukları meydana gelebilir. Ameliyatlarda kullanılacaksa alınacak bazı tıbbi önlemler ile bu sorunun önüne kolaylıkla geçilebilir.
 • Kusma: Özellikle ameliyatlarda kullanıldığı zaman gözlenen bu etki eter koklamanın zararları arasında yer almaktadır. Hastalar ayıldıkları zaman kusmaya başlarlar. Ayrıca bunun yanında da hastanın ayılması da oldukça uzun sürer.
 • Ölüm: Sürekli olarak eter koklanması ölüm ile sonuçlanabilir. Bu nedenle tıbbi bir ortamda olmadığı sürece eterden uzak durulmalıdır.

Eterlerin kullanım alanları nelerdir galerimizde bulabilirsiniz

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. mehmet dedi ki:

  Kloroform ve Dietil eteri denedim,bayıltmıyor,tabi 30 dk boyunca koklamadığınız sürece.Boşa para vermeyin bazı adi satıcılara !

  1. Serdar dedi ki:

   Uykuya dalmak icin kafayi duvara vurmaktan baska care kalmiyor desene…

   1. zararlari dedi ki:

    gerçek çare DR desteğidir

 2. Akilli cocuk dedi ki:

  Eter bence dizilerde bayiltmiyo hem biri 30 dk koklatmaSak olmaz diyo ya bayan 30 kd azini yummaya izin verirmi bayilmayinca bairir

BİR YORUM YAZ