Esansın Zararları

Esansın Zararları

Bitkilerden çıkarılan ya da kimyanın kullanılması ile çeşitli maddelerden çıkarılan uçucu ve kokulu sıvıya esans ismi verilir. Esansın tarihi çok eski yıllara dayanıyor. Eski çağlardan bu yana farklı uygarlıklar için esans yapılmakta ve kullanılmaktadır. Tarihi bilgilere göre esans ilk olarak Fenikeli gemici ve tüccarlar tarafından bulunmuş ve tüm Akdenize tanıtılmıştır. Esans hassas ve uçucu bir madde olduğundan dolayı muhafazasının çok iyi bir şekilde yapılması gerekir. Esans şişelerinin ağızlarının çok iyi ve sıkı bir şekilde kapatılmış olması şarttır. Esanslar genel olarak oryantal olanlar ve olmayanlar olarak iki farklı gruba ayrılırlar. Oryantal olanlar genellikle misk, amber ve sümbülteber gibi oldukça sıcak ve ağır çiçek kokularının karışımlarından elde edilir. Esans etkili bir ürün olduğu için kullanırken dikkatli olmalı ve fazla miktarda sürülmemelidir. Esansın dayanma süresi cilde göre farklılıklar gösterebilir. Eski zamanlardan bu yana kullanılan esansların kişiler üzerinde bıraktıkları bazı zararlar vardır. Peki, esansın zararları nelerdir, ne gibi etkileri bulunur. Tüm bu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Esansın Zararları Nelerdir?

 1-Migrene etkisi: Uzun süre boyunca esans kullanan kişilerin migren ağrısı ile baş başa kalması mümkündür. Migren rahatsızlığı bulunan insanlar esanstan daha çabuk ve olumsuz olarak etkilenirler. Bu yüzden böyle bir rahatsızlığı olan kişilerin esans kullanırken dikkatli olmaları ve yoğun kokulu esansları kullanmamaları gerekir.

2-Beynimize etkisi: Vücudumuzda en fazla oksijenden yararlanan ve oksijenin eksikliğine en az dayanan organımız beynimizdir. Yoğun esans kokuları insanların beyin hücrelerine olumsuz etki edebilirler ki bu durumda insanlarda geç algılama ve unutkanlık gibi şikâyetler ortaya çıkabilir.

3-Astım hastalarına etkisi: Esansın zararları arasında bahsedebileceğimiz konulardan bir tanesi de astım hastaları ile ilgilidir. Astım hastaları birçok kokudan direkt olarak etkilenirler ve rahat bir şekilde solunum gerçekleştiremezler. Yoğun esans kokusu kullanan ya da bu kokulara maruz kalan kişiler nefes darlığı gibi şikâyetler yaşayabilirler. Hatta bazı hastalarda anlık astım krizleri bile yaşanabilir.

4-Diğer Semptomlar: Esansın diğer etkileri ise daha yaygın olan ve birçok kişide görülebilen yan etkilerdir. Özellikle oryantal olan ağır ve sıcak çiçek kokularından elde edilen esanslar burun tıkanıklığı ve hapşırık başta olmak üzere, kulak çınlaması, kulak ağrısı, lenf bezlerinde şişlik, baş ağrısı, yutkunmada zorluk, mide bulantısı, endişe hali, çabuk sinirlenme ve öksürük gibi semptomların oluşmasına da neden olur. Ayrıca çeşitli eklem ve kas ağrıları, hipertansiyon, kalp atışının düzensizleşmesi, mide bulantısı, kurdeşen, yoğunlaşma bozukluğu, dikkat dağınıklığı ve egzama gibi farklı ve önemli semptomlara da neden olur.

Esansın bu etkilerini minimum düzeye indirmek için kullanılan esansların bilinçli bir şekilde kullanılması gerekir. Özellikle esansa karşı hassasiyeti olan kişilerin ve bebeklerin yanında esansların daha dikkat edilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı