Zararları.org
Düzensiz Adet Görmenin Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
2 Kasım 2015
zararlari

Düzensiz Adet Görmenin Zararları

Adet düzensizliğinin kadın sağılığına olan zararları, adet düzensizliğinin nedenleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Düzensiz Adet Görmenin Zararları

Adet görme, yumurtalıklarda yer alan yumurtaların çatlayarak dışarı atılması sonucunda meydana gelen bir durumdur. Normal bir adet kanaması düzeni olan kadınlarda bu dönem 28 günde 1 olarak görülmektedir.  Ortalama 5 gün devam eden bu adet kanaması boyunca kadınlar yaklaşık 40 mililitre kan kaybetmektedir. Bu döngü dışında oluşan kanamaların hepsi düzensiz adet kanaması olarak tanımlanmaktadır. Kadınların kendi doktorlarının ancak çok iyi şekilde belirleyeceği tedavi yöntemleri ile her düzensizlik tipinin kendine özgü sebepleri ve tedavi şekilleri bulunmaktadır. düzensiz adet kanamalarının sebepleri arasında gebelik başta gelmektedir. Bundan sonraki etken de tiroit bezi hormonlarının eksik veya fazla salgılanması durumudur. Bunlar hayati riskler taşıyan veya sorun denecek şeyler olmasa da düzensiz adet görmenin zararları da vardır ve belki de kadınlar için ciddi bir hastalık belirtisi olabilir.

 

Düzensiz Adet Görmenin Zararları Nelerdir?

1-Polikistik over sendromu belirtisi olabilir: Çok sayıda kist içeren yumurtalık denen bu rahatsızlık, düzensiz adet gören kadınlarda sıkça rastlanan bir durum olmaktadır. Kanamanın olmaması sebebiyle rahim iç zarının kalınlaşmasına sebep olmakta ve rahim iç zarı kanseri riskini de artırmaktadır.

2-Kilo dengesizlikleri: Hormonsal bir durum olan adet görme, kadınların bünyesini ciddi bir oranda etkilemektedir. Düzenli adet görülen kadınlarda, kilo problemleri pek sık yaşanmamaktadır çünkü hormonsal değişikliklerin normal seyrinde olduğu bilinmektedir. Ancak düzensiz adet kanamalarında kişilerin çoğu aniden kilo alma veya verme gibi sıkıntılar çekebiliyorlar.

3-Psikolojik etmenler: Hormonsal bir duruma bağlı olduğunu söylediğimiz adet kanamaları, düzensiz olduklarında kadınlar için çekilmez bir durum haline gelmektedir. Psikolojik olarak ciddi anlamda kadınları depresyona, aşırı yemeye, sürekli şişkinlik çekmeye ve agresif olmaya yöneltebilecek şekilde etkileri görülebilmektedir.

 

Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir ? 

  • Adet düzensizliği olan kişilerde ilk başta adet döneminin üçüncü günüde veya beşinci gününde hormanlarla ilgili bazı testler yapılır.
  • Eğer hormonel olarak bir problemle karşılaşılmaz ise kişinin kilo durumuna bakılır. Fazla kiloları var ise kişiden diyet programı uygulaması istenir. Yine tersi bir durum durum söz konusu ise yani aşırı derecede kilo kaybı yaşanıyorsa yine eski sağlığına kavuşması için kişi gerekli yerlere yönlendirilir.
  • Gündelik hayatta yaşanan aşırı stres veya özel hayatıyla ilgili yaşadığı problemlerin neden olduğu depresyon durumları adet düzensizliğine neden olabilir. Bu tarz durumlarda adet düzensizliği olanlar psikiyatristlere yönlendirilir.

Adet düzensizliğinin nedenleri nelerdir?

  • Aşırı stres,
  • Hormonel düzensizlikler ve yumurtalık kisti,
  • Rahim içerisinde bulunan tümörler,
  • Adet düzensizliğinin başladığı dönemlerde aşırı derecede kilo almışsanız veya tam tersi aşırı derecede kilo vermişseniz,
  • İyi bir beslenme programına uyulmaması yani sağlıksız beslenme adet düzensizliğinin en bilinen ve en sık karşılaşılan nedenleridir.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018