Dopingin Zararları

Dopingin Zararları

İnsanlar yüzyıllardır spor ile uğraşmakta ve her zaman sınırlarını aşmak, yeni rekorlar kırmak peşinde olmuşlardır. Bunun için çeşitli yiyecek içecek denemeleri, meditasyonlar ve farklı antrenman yolları geliştirilmiştir. Fakat gelişen tıp ile beraber kimyasallar kullanılarak bilim adamları fiziksel aktiviteleri arttıran formüller geliştirmişlerdir. Bu dopinglerin temel amacı kanda taşınan oksijen miktarını arttırmak ve buna bağlı olarak fiziksel aktivitelerin sınırını en üst seviyelere taşımak. Güç uğruna ve kazanma psikolojisinin getirdiği hırs ile yapılan bu uygulamalar kesinlikle insan doğasına aykırı ve getirisinden çok zararı olan bir uygulamadır. Kan dopingleri, anabolik steroidler, büyüme hormonu gibi çeşitleri vardır.

 

Dopingin Zararları Nelerdir?

  • Kısırlık: Vücuda ek olarak doğal olmayan yollardan alınan steroidler testesteron gibi birçok hormon içerebilir. Ve bu hormonlar vücut dengesini bozduğu için sperm üretimi durur ve testisler sağlığını yitirir. Üretilen spermler zayıf ve yetersiz olduğu için sağlıklı bir döllenme gerçekleştiremez. Dopingin zararları arasında yer alan bu durum kısırlığa neden olur.
  • Saç Dökülmesi: Dışarıdan alınan erkeklik hormonu (testesteron) normalde kıllanma ve güç artışına neden olur ama testesteronunda farklı türleri vardır ve dışarıdan alınan testesteronlar saç dökülmesine neden olur. Doğal testesteron olmaması bunun en büyük nedenidir.
  • Sivilce ve Akne Artışı: Dışarıdan alınan hormonlar yağ yakmayı da etkilediği için vücutta akne görülmeye başlar. Bu da oldukça kötü bir görüntü oluşturur.
  • Kalp Krizi: Alınan doping kan dolaşımını etkiler ve daha fazla dokuya oksijen taşınmasını sağlar. Özellikle de kan dopingi olarak adlandırılan türde sporcunun önceden alınan kanının tekrar enjekte edilmesi nedeniyle vücuttaki kan miktarı da artış gösterir. Bu kalbin aşırı yorulmasına neden olur, ayrıca alınan hormonlar kalp büyümesini de tetikler. Kalbin aşırı çalışması da dopingin zararları nedeniyle kalp krizine de neden olabilir.
  • Tümör Oluşumu: Vücuda alınan steroidler ve hormonlar kişinin vücudunda hücresel bozulmalara neden olur böylece istenmeyen bozuk hücre çoğalmaları zamanla büyüyerek iyi veya kötü huylu tümörlere sebep olabilirler.
  • Kadınlarda Adet Düzensizliği: Doping ve steroid kullanan kadınların adet döngülerinin bozulduğu veya olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca kas kütlelerinde de aşırı bir artış görülür.
  • Karaciğer Yetmezliği: Vücudun proteinleri daha hızlı sentezlemesi için alınan steroidler ve ilaçlar karaciğere yüklenir. Normalde bir insanın kapasitesinin 2-3 katı daha fazla vücuduna yüklenen steroid kullanıcısı daha fazla gelişmek için karaciğerini tehlikeye atmış olur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı