Zararları.org
Dönerin Zararları

Yemek kültürümüzün önemli bir parçası olan dönerin zararları olabilir. Hijyenik, kalite standartlarına uygun ve taze olarak satış yapan yerleri tercih etmelisiniz.

Dönerin Zararları

Geleneksel bir yemeğimiz olan döneri hemen hemen herkes sever, et seven insanların favori yiyecekleri arasındadır döner. Şişe etler dizilerek dikey şekilde ateşe konur ve pişirilir. Tavuk ve et olmak üzere iki şekilde de döner yapılabilir. Uzmanlar ise sağlık problemleri bulunan insanların dönerden uzak durması gerektiğini düşünüyor. Özellikle pişirilmesi sağlık konusunu en çok etkileyen faktördür. Ancak özellikle tavuk dönerin çok kolay hazırlanabilmesi ve bunun yanında ucuz olması da dönerin insanlar tarafından yaygın olarak tercih edilmesine neden oluyor. Ancak zaten düşük maliyetli olan dönerin maliyetini iyice düşürmek için bazı üreticiler sağlığa uygunluk konusuna önem vermeyerek dönerin içine yabancı maddeler de karıştırabiliyorlar. Bu durumda da dönerin zararları daha fazla artabiliyor. Döneri yemekten vazgeçemezseniz bile bu durumları da göz önünde bulundurup döneri yediğiniz sıklığı ona göre ayarlamanız gerekmektedir.

 

Dönerin Zararları Nelerdir?

Döner nerede yenmelidir?

Döner yenilecek yerleri seçerken dikkatli olmak gerekiyor.

  • Kanser Riski: Fastfood olarak adlandırılabilecek dönerin nerede yenildiği ve nasıl pişirildiği oldukça önemli bir konudur. Sürekli ateşe maruz kalan etin hızlı pişmesi ve sürekli ateş altında kalması yağların bozulmasına neden olur ve sürekli tüketimden sonra kanser riskini oldukça arttırır. Ayrıca birçok döner hazırlayan restoranlar da bir günden arta kalan dönerleri ertesi gün tekrar müşteriye sunabilmekte ve bu durum da yine kanser riskini arttırmaktadır. Dönerin zararlarını azaltmak açısından güvenmediğiniz yerlerde döner tüketmemeniz önerilir.
  • Mide Rahatsızlıkları Ve Zehirlenme: Et ya da tavuk dönerin restoranlarda nasıl sakladığını bilmemiz çok mümkün olmuyor. Sağlıklı bir şekilde saklanmayan etler de kısa süre içinde bozulabiliyor. Sağlık konusuna önem verilmemesi de müşterilerin önüne bozuk etlerin servis edilmesine neden olur. Dönerin zararları arasında yer alan bu durum çeşitli mide rahatsızlıklarına ve zehirlenmeye yol açabilir.

İyi bir dönercide bulunması gereken özellikler nelerdir? 

  • Hijyen kurallarına uygun olduğundan emin olun.
  • Gerekli kalite standartlarına uygun ve sertifika sahibi denetimli restorantları tercih edin.
  • Özellikle ucuz fiyata satılan dönercileri tercih ederken saydığımız hususları aklınızda bulundurun. Olası bir gıda zehirlenmesi büyük sağlık problemlerine neden olabilir.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ