Doğum Kontrol Haplarının Zararları

Her ürün gibi doğum kontrol haplarının da aşırı kullanımı sağlık açısından zararlıdır ve doğum kontrol haplarının zararları gündemi çokça meşgul eden bir konudur. Doğum kontrol haplarının kullanımına başlamadan önce kesinlikle doktorunuzdan tavsiyeler almalısınız ve doktorunuzun gözetiminde başlamalısınız. Bu işlemi yapmadığınız durumda ise sağlığınız konusunda büyük risk alırsınız bunun nedeni de bazı kişilerin bünyesine bu hapların zararlarının artmasıdır. Bünyesi bu hapa dayanıksız olan kişilerin bu hapın kullandıkları durumlarda alacakları hasarlar kalıcı olabilir.

Kimler doğum kontrolü hapı kullanmalı diyorsanız uzmanlarında bu konu ile ilgili yorumları bulunmaktadır bunlar ise 10 yıla yakın bir süre önce uzmanlar 35 yaşının üstündeki kişilerin ve bu yaşı aşmış sigara içen kişilerin kesinlikle bu ilacı kullanmamaları gerekmektedir fakat teknolojik gelişmelerin ışığında artık uzmanlar menopoza girmemiş bütün kişilerin gönül rahatlığı ile kullanabileceklerdir fakat kilonuz fazla ise bu hapı kullanmamanız sağlığınız açısından önemlidir.

Damar tıkanıklığını önceden yaşamış kişilerinde bu ilacı kullanmamaları gerekmektedir, bunların dışında sigara tüketimi normalin üstünde olan, karaciğerinde rahatsızlık olanlar ve migren ağrılarından şikâyetçi olanlarında kesinlikle doğum kontrol hapını kullanmamaları gerekmektedir.

Zararları

 • Bu hapı kullananlara yan etkileri bulunmaktadır bu yan etkiler arasında en çok görüleni mide bulantısıdır. Mide bulantısı çok zarar verebilecek bir durum değildir.
 • Fazla kilolu kişilerin kullanması durumunda bu hapı kullanınca kilo almalarında artışlar gözlenebilir bu kilo artışları sağlığınızı ve görüntünüzü olumsuz yönde etkileyecek düzeyleri bulmaktadır.
 • Kullanmaya başladığınızda 3 aylık bir süreç içerisinde kanamalarınızın olduğu günlerin dışında kanamalara neden olmaktadır.
 • Doğum kontrol haplarını kullanan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Bazı hastalıkların belirtileri bu hapı kullanınca ortaya çıkmaktadır. Felç, kan pıhtılaşması, safra kesesi hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının bazı belirtileri bu hapı kullanınca ortaya çıkmaktadır bu belirtiler ise karın ağrısı, göğüs ağrısı, baş ağrısı, görme problemleri ve bacaklarda şişlik oluşmaları olarak belirlenmiştir eğer böyle problemleriniz bulunuyor ise kesinlikle bir uzman ile görüşmeniz gerekmektedir.
 • Bu hapı kullananların vücut yapısı incelendiğinde göğüs ve kalça bölgelerinde su toplandığı gözlemlenmiştir. Doğum kontrol hapı kullananların fiziksel olarak orantısız bir görünüm kazanması muhtemeldir.
 • Bütün kimyasal maddeler kana karışmaktadır bu madde de kana karıştığında kanı pıhtılaştırmaya çalışmaktadır.
 • Şiddetli baş ağrıları ve baş dönmeleri bu ilaç kullananların en çok rastladığı rahatsızlıklar arasındadır bu rahatsızlıklar birçok ilacında yan etkisi olarak bilinmektedir.
 • Doğum Kontrol hapının en büyük zararı belki de rahim ağzı kanserine neden olmasıdır. Bundan korunmanın bir yolu yoktur fakat önlem olarak düzenli olarak kontrollerinizi yaptırabilirsiniz.
 • Bu hapı kullananların 35 yaşını geçmemiş ve aşırı sigara tüketiminin olmaması gerekmektedir eğer böyle bir durum söz konusu ise bu ilacın zararlarından daha çok etkilenebilirsiniz.
 • Migren rahatsızlığı olan kişilerin kullanması iyi değildir kullanırlar ise ağrılarının şiddeti artar ve ağrıları sıklaşmaya başlamaktadır.
 • Kullananların çok küçük bir kısmı ise karaciğer kanserine yakalanabilir ve bu kanser iyi huylu olarak bilinmektedir.

Doğum kontrol hapının zararlarının en aza indirmek için doktorlardan yardım almanız önemlidir. Uzman tavsiyesi ile kullanacağınız ilacın hem daha çok faydasını görürsünüz hem de zararlarından daha az etkilenirsiniz. Neden olduğu bazı rahatsızlıklar ciddi problemlere yol açacağı için kendinizi koruma altına almak her zaman iyidir. Bu nedenle doğum kontrol hapının doktor kontrolü ile kullanılması önemlidir.

 

Epidural Doğumun Zararları TIKLAYINIZ.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı