Zararları.org

Deniz Kirliliğinin Canlılara Verdiği Zararlar

Deniz kirliliğinin zararları: Denize dökülen kimyasal atıklar hem deniz canlıları hem insanlar için büyük bir risk oluşturuyor. Okyanuslar dünya gezegeni üzerinde bulunan büyük su organlarıdır. Son birkaç on yıl içinde, insanların bulundukları faaliyetler okyanus sularını etkilemiştir.

Deniz Kirliliğinin Canlılara ve Doğaya Zararları

Okyanuslar dünya gezegeni üzerinde bulunan büyük su organlarıdır. Son birkaç on yıl içinde, insanların bulundukları faaliyetler okyanus sularını etkilemiştir. Deniz kirliliği, petrol, plastik, endüstriyel ve tarımsal atık gibi yabancı maddelerin sulara karışmasıyla meydana gelir. Deniz hayvan ve bitki gibi birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Deniz kirliliğinin birkaç temel nedeni vardır ve bu durumlar için tedbirler alınmalıdır.

Deniz kirliliğinin nedenleri nelerdir?

  1. Kanalizasyon: Kanalizasyonlar doğrudan deniz sularına verilmekte canlı hayatını olumsuz etkilemektedir.
  2. Sanayilerden gelen toksik kimyasallar : Okyanusa boşaltılan sanayi ve tarımsal atıklar en yaygın deniz kirliliği nedenidir. Bu atıklar ile denizlerdeki canlıların hayatı doğrudan etkilenmekte ve yaşam alanları ellerinden alınmaktadır.
  3. Denize dökülen yağ atıkları ve petrol: Özellikle gemilerden denize dökülen veya sızan petrol canlıların ölümüne neden olmaktadır. Son derece zehirli olan petrolün temizlenme işlemi zor olduğu için döküldüğü bölgeler canlılar için büyük bir tehlike oluşturuyor.

 

Deniz canlılarının soyu tükeniyor

Geleceğimiz tehdit altında.

Deniz Kirliliğinin Canlılara Verdiği Zararlar Nelerdir?

Kirlettiğimiz denizdeki canlılarla besleniyoruz: Denizdeki canlılar kimyasal atıklar yüzünden zehirlenmekte ve yok olmaktadır. Dolaylı yoldan da olsa bu durum insanlara yansıyor. Beslendiğimiz deniz canlılarının sağlıksız olması bizim de sağlıksız deniz ürünleri tüketeceğimiz anlamına geliyor. Bu sağlıksız yiyecekler nedeniyle insanlarda cilt tahrişleri, göz tahrişi, körlük, akciğer ve karaciğer problemleri gün geçtikçe artıyor.

Deniz canlılarına etkisi: Çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşen deniz kirliliğinden belki de en çok etkilenen canlılar denizlerde yaşayan canlılardır. Deniz kirliliğinin olması denizlerde bulunan canlıların hem tür açısından hem de sayı açısından azalmasına, yani yok olmasına neden oluyor. Eğer deniz kirliliğinin önüne geçilmez ise ileriki zamanlarda bu kayıplar çok daha fazla boyutlarda olacaktır.

İnsanlara etkisi: Deniz kirliliği ile birlikte bozulan ekosistem insanlarında zarar görmesine neden olur. Su içerisinde muazzam bir canlı kitlesi bulunur, bu sebepten dolayı suyun içerisi insanlar için büyük bir gıda deposudur. Burada oluşabilecek bir denge bozukluğu insanların deniz ürünlerini kullanmalarını ve beslenmelerini engellemektedir.

 

İşte üzücü bir sonuç;

  • Yapılan bilimsel bir araştırmada, ABD’nin Kuzeydoğu kıyılarında okyanusun her mil karesinde yüzen 46.000 adet plastik madde bulunmaktadır. Bu plastik maddeler yıllık 100.000 deniz memelisinin ve iki milyondan deniz kuşunun ölümüne neden oluyor.

 

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. İsmini vermek istemeyen izleyici dedi ki:

    Fen projem için yardımcı oldunuz .Allah razı olsun.

  2. Ayşe Safiye dedi ki:

    Teşekkür ederimmmmm 🙂

BİR YORUM YAZ