Zararları.org
Çürük Dişin Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
15 Kasım 2015
zararlari

Çürük Dişin Zararları

Çürük dişin zararları: Ağız ve diş sağlığı için dişlerin rolü büyüktür. Bu nedenle çürük dişler tedavi edileli sürekli bakımı sağlanmalıdır. Ağız sağlığı için diş ve diş eti bakımının düzenli olarak yapılması gerekiyor. Ancak çok fazla tüketilen şekerli besinler diş ve diş eti rahatsızlıklarına davetiye çıkartmaktadır.

Çürük Dişin Zararları

Ağız sağlığı için diş ve diş eti bakımının düzenli olarak yapılması gerekiyor. Ancak çok fazla tüketilen şekerli besinler diş ve diş eti rahatsızlıklarına davetiye çıkartmaktadır. Özellikle de diş çürükleri bunların başında geliyor. Diş çürüklerinin neden olduğu sorunlar sadece ağız sağlığımızı değil aynı zamanda vücut sağlığımızı da yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle ağız sağlığına dikkat etmek gerekiyor. Peki, Çürük dişin zararları neler?

 

Çürük Dişin Zararları Nelerdir?

  1. Çürük dişler aynı zamanda vücut sağlığını da olumsuz etkiliyor. Ağız sağlığı aynı zamanda genel vücut sağlığı anlamına gelmektedir. Ağız sağlığı ise dişleri fırçalamaktan başlar. Eğer dişler düzenli olarak fırçalanmazsa o zaman böbrek, mide ve kalp rahatsızlıklarına birçok farklı rahatsızlık sizi bekliyor olacak. Yapılan araştırmalara göre de çoğu kişi küçük yaşta çok fazla şekerli gıda tükettiği için dişlerinin büyük bir bölümünü kaybetmiş ve diş çürükleri meydana gelmiştir. Bu da beraberinde çeşitli sağlık sorunlarını ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle vücut sağlığınızı korumak istiyorsanız ağız sağlığınıza önem vermelisiniz.
  2. Çürük dişler konuşmaya engel oluyor. Çürük dişlerin sadece vücuda zararı yok. Çürük dişler belirli bir süre sonra işlevini yerine getiremediği ve dökülmeye başladığı için konuşmayı da olumsuz etkiliyor. Bu da diksiyon bozukluklarına neden olmaktadır
  3. Besinler öğütülmeden tüketiliyor. Çürük dişler az öncede belirttiğimiz gibi işlevini tam olarak yerine getiremez. Aynı zamanda çürük dişlerden dolayı besinler tam olarak öğütülemez ve bu da besinlerin bütün olarak mideye gitmesine neden olmaktadır. Tam olarak mideye giden besinler hem daha zor öğütülür hem de kilo alma sorununu ortaya çıkartır. Bu da vücut dengesini bozan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu nedenle dişlerinizi çürümeden önce gerekli önlemleri almak son derece önemlidir.

Ağız ve diş sağlığı ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Diş sağlığı için günlük olarak fırçalanması ve düzenli olarak doktor kontrolü yaptırılmalıdır. Aksi taktirde dolaylı olarak farklı sağlık sorunlarına davetiye çıkaracaktır.  Unutulmamalıdır ki bir çürük diş diğer dişlerin de çürümesine neden olacak ve ağız sağlığının bozulmasına neden olacaktır.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir adet yorum var.

  1. merhaba bende çok zamandan beri sol üst dişlerim çürük ağrıyor nadiren bu günlerde arttı ağrısı bu acaba diksiyonu etkilermi kelimeleri yutma vs

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018