Zararları.org
Çığ Zararları

Çığın zararları: Doğal bir felaket olan çığın hem insanlara hem de yaşam alanlarına zararları olabiliyor. Yüksek dağlarda meydana gelen çığ oldukça ürkütücü boyutlarda olabilir.

Çığın Zararları

Doğal afetler her zaman yıkıcı olmuştur. Çığlar ise doğal afetler arasında en yıkıcı ve yok edici olanıdır. Çığlar daha çok dağlık alanlarda ve karlı bölgelerde meydana gelir. Bu nedenle çığlar dünyanın hemen her noktasında görülmektedir. Dünyanın farklı noktalarında meydana gelen Çığ zararları nedeniyle de birçok insan bundan etkilenmektedir. Çığ ayrıca insanlara olduğu gibi doğaya da büyük zararlar vermektedir.

 

Çığ Zararları Nelerdir?

  1. Su baskınlarına neden olur. Çığ sonrası karlar şehir merkezlerine indiğinde bu sel baskınlarına neden olmaktadır. Bu su baskınları da sadece sokakları kullanılamaz hale getirmekle kalmaz aynı zamanda yaşam alanlarını da kullanılamaz hale getirir.
  2. Tarım alanlarını yok eder. Çığ aynı zamanda tarım sektörünü de büyük zararlar vermektedir. Çığın tarım alanlarında olması sonrasında bu alanlarda bulunan tarım alanları telef olur. Bu da hem bölge hem de ülke ekonomisine büyük zarar vermektedir.
  3. Hayvancılığa zarar verir. Çığ sonrasında kar altında kalan büyük ve küçükbaş hayvanlar bölgedeki hayvancılığa büyük zarar vermektedir. Ayrıca bu olay bölgeye ekonomik zarar olarak da yansır.
  4. Doğaya zarar verir. Kimi zaman çığ ile beraber gelen karlar çok yüksek hızlara ulaşabilmektedir. Bu nedenle karın önüne çıkan ağaçların büyük bir kısmı çığ ile beraber yerinde sökülür. Bu da bölgede bulunan ağaçların ve bitki örtüsünün yok olmasına neden olmaktadır.
  5. İnsan yaşamını tehlikeye atar. Çığ kimi zaman yaşam alanlarına kadar gelebilmektedir. Yaşam alanlarına gelen çığ ise insanların yaralanmasına ve ölmesine neden olabilmektedir. Çığ zararları arasında en tehlikelisi olarak da bu gösterilmektedir.
  6. Erozyonu tetikler. Çığ sonrasında tepelik ve dağlık alanlarda erozyon riski artmaktadır. Bu da ikinci bir doğal afete neden olur.

Özellikle kayak sporuyla uğraşan kişiler çığ tehlikesi olan yerlerde adeta ölümle burun buruna gelebiliyor. Ve bazen çığ sebebiyle hayatını kaybedebiliyor. Şimdi paylaşacağımız ve oldukça fazla talep gören bu video çığın ne denli tehlikeli olabileceğini gözler önüne seriyor.

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ