Zararları.org
Çarpık Kentleşmenin Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
14 Kasım 2015
zararlari

Çarpık Kentleşmenin Zararları

Çarpık kentleşmenin zararları: Kalabalıklaşan nüfus ve konutlardaki plansız yapılaşma çarpık kentleşmeye neden oluyor.

Çarpık Kentleşmenin Zararları

Kentlerin her geçen gün büyümesi beraberinde çeşitli sorunları da getiriyor. Bu sorunlar sadece o kentte yaşayanları değil aynı zamanda diğer kentlerde yaşayanları da ilgilendirmektedir. Özellikle hızlı kentleşme ile beraber ortaya çıkan çarpık kentleşme diğer kentlerin ve ülkenin ekonomisini de olumsuz etkileyebiliyor. Çarpık kentleşme zararları nedeniyle bir ülkede büyük ekonomik zararlar meydana gelebilmektedir. Ayrıca bunların dışında da çarpık kentleşmenin farklı zararları bulunmaktadır.

 

Çarpık Kentleşmenin Zararları Nelerdir?

  1. Kent merkezleri yaşanamaz duruma gelmektedir. Çarpık kentleşmenin en büyük sorunu kent merkezlerini yaşanamaz hale getirmesidir. Hızlı bir şekilde inşa edilen yeni yapılar şehir merkezlerinin daha dar olmasına neden oluyor.
  2. Ulaşım tıkanmaları. Çarpık kentleşmenin en büyük sorunları arasında ulaşım sorunları gösterilebilir. Daralan yollar özellikle mesai saatleri içerisinde trafiği durma noktasına getirebiliyor. Bu nedenle de şehir merkezlerinde araçla ilerlemek ve şehir merkezlerinden çıkmak imkânsız bir hale gelebiliyor.
  3. Altyapı yetersizliği. Çarpık kentleşme sonrasında altyapılar yeterli seviyede olmadığı için su baskınları, elektrik kesintileri, su kesintileri gibi sorunlar çok sık yaşanmaktadır.
  4. İş gücü kent dışına taşınır. Çarpık kentleşme sonrasında şehir içerisindeki nüfus hızlı bir şekilde arttığı için şehir içerisinde yeterli iş olanağı olmaz. Bu nedenle işgücü şehir sınırlarının dışına çıkmak zorunda kalır.
  5. Çevre kirliliği. Düzensiz bir şekilde inşa edilen yapılar gerekli düzenlerin alınmasına engel olduğu için bu da beraberinde çevre kirliliğini getirmektedir.
  6. Toplumsal mutsuzluk. Düzensiz yapı aynı zamanda o şehirde yaşayan insanlarında mutsuz olmasına neden olur. Özellikle altyapıların yetersiz kalması, iş olanaklarının şehir dışında olması, çevre kirliliği gibi çarpık kentleşmenin zararları o şehirde yaşayan bireylerin daha mutsuz olmasına ve bu da o kentin kalkınma gücünün azalmasına neden olmaktadır.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018