Zararları.org
Buhar Odasının Zararları

Buhar odasının zararları: Astım hastaları, kalp hastaları buhar odasında fazla durduklarında istenmeyen durumlarla karşılaşabilir. Buhar odaları saunalara kıyasla daha çok tercih edilen ve daha rahat kullanılabilen odalardır. Temel amacının yoğun miktarda buhar ile detoks başta olmak üzere bir takım sağlık problemlerinin giderilmesini amaçlamaktadı

Buhar Odasının Zararları

Buhar odaları saunalara kıyasla daha çok tercih edilen ve daha rahat kullanılabilen odalardır. Temel amacının yoğun miktarda buhar ile detoks başta olmak üzere bir takım sağlık problemlerinin giderilmesini amaçlamaktadır. Buhar odalarında sıcaklık 45 ile 50 derece arasındadı nem ise %100 olmaktadır. Saunaya göre daha düşük sıcaklıkta olduğu için kişileri daha az zorlar. Buhar odalarının sağlık üzerinde kanıtlanmış etkilerine bakıldığında kas ağrısı problemlerini gidermesi, solunum yollarındaki tıkanıklıkları açması, gözenekleri açarak terlemenin artırılması ve toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılması, deri altına kadar temizlenme ve vücudun nem ihtiyacını karşılaması gibi faydaları vardır. Bu buhar odalarının faydaları olduğu kadar olumsuz sonuçlarıda olabilmekte ve kullanımı kişiden kişiye bağlı olarak önerilmektedir. Buhar odasının zararları elbette faydaları kadar çok değildir ama yine de dikkat edilmesi gereklidir.

 

Buhar odasının zararları nelerdir?

  1. Kullanım süresine özen gösterilmelidir. Buhar odalarının kullanım amacının fayda getirmesi gerektiği bir gerçektir. Bu sebeple kullanımına da dikkat edilmelidir. Daha fazla kalmak hiçbir sağlık sorununu çözmeyeceği gibi birçok sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Fazla miktada buhara maruz kalmak solunum sıkıntılarına geçici öksürük krizlerine sebep olabilmektedir.
  2. Tercih edilen buhar odası işletmesi özenle seçilmelidir. Buhar odalarındaki nem miktarının %100 olmasından dolayı bakteri ve mikrop üremelerine açık olan bir ortamdır. İyi temizlenmeyan buhar odaları fayda sağlamak yerine mikrop saçmaktadır. Böyle bir durumu engelleyebilmek adına saygın ve hijyenik koşulları sağlayan işletmelere gidip, olası olumsuz etkilerden korununuz.
  3. Astımlı hastalar dikkat etmelidir. Her ne kadar astıma iyi geldiği söylensede ciddi astım ve nefes alma problemi yaşayan kişilerin bu odalara girmeden önce 2 kez düşünülmeleri gereklidir. Buhar odaları estım krizini tetikleyen ve riski artıran bir etkiye sahiptir.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ