Zararları.org
Beyaz Kan Vermenin Zararları

Beyaz kan, kandaki trombositler için kullanılmaktadır. Temel olarak beyaz kan vermenin normal kan vermekten herhangi bir farkı yoktur. Birçok hasta günümüzde gönüllü kan bağışçıları ile hayatta kalmaktadır. Beyaz kan vermenin zararları varmı? Beyaz kan nedir ve vücudumuzda ne gibi bir etkisi vardır biliyor musunuz? Sorularınızın cevabı makalemizde.

BEYAZ KAN VERMENİN ZARARLARI

Beyaz kan, kandaki trombositler için kullanılmaktadır. Temel olarak beyaz kan vermenin normal kan vermekten herhangi bir farkı yoktur. Birçok hasta günümüzde gönüllü kan bağışçıları ile hayatta kalmaktadır. Bu bağışların düzenli yapılması gerek kana ihtiyacı olanlar için gerekse beyaz kana ihtiyacı olan kişiler için çok önemlidir. Belli başlı şartlar altında birçok kişi düzenli olarak kan verebilmektedir. Kan alım merkezlerinin kan alma işlemi yapılmadan önce kişilere uyguladığı bir test vardır. Bu testin sonucuna göre eğer bir hastalık riski var ise kan alım işlemi ya ertelenir ya da tamamen engellenir. Bu noktada bağışçıların bu testi doğru olarak doldurması hem nakil bekleyen kişiler için hem de bağışçılar için çok önemlidir. Kan bağışının herhangi bir zararının olmayışına paralel olarak beyaz kan vermenin zararları da yok denebilecek kadar azdır. Tam olarak zarar olmasa da geçici semptomlar oluşmaktadır.

 

Beyaz Kan Vermenin Zararları Nelerdir?

Beyaz kan vermenin zararı

Beyaz kan hücreleri

 • Yorgunluğa sebep olabilmektedir. Beyaz kan verme işlemi bittikten sonra bir süre dinlenilmesi oldukça önemlidir. Bulunan yerden hemen kalkmamak ve kan şekerini artıcı etkisi olan yiyecek veya içecek tüketmek gerekir. Beyaz kan vermenin zararları olarak görülmek yerine kısa süreli semptomlar diyebileceğimiz halsizlik ve yorgunluk çoğu kişide görülmektedir.
 • Baş ağrısı ve yüksek tansiyon şikayetleri olabilmektedir. Sadece beyaz kan vermeden sonra değil kan verme işleminden sonrada sıklıkla görülen bu rahatsızlık vücuttan bir miktar kanın alınmasından dolayı oluşmaktadır. Herhangi bir kalıcı etkisi olmayıp biraz dinlenme ile kısa sürede geçmektedir.
 • İştah açıcı etkisi vardır. Kimileri için bunun zarardan çok faydası olsa da, beyaz kan verme işleminden sonra kişilerde yeme isteği yine kısa süreli olarak artmaktadır.

Kan vermenin faydaları nelerdir galerimizde bulabilirsiniz

 

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Dilek dedi ki:

  Beyaz kan veren kişi ilaç kulaniyo sa verebilirmi

  1. osman dedi ki:

   hayır veremez

 2. osman dedi ki:

  hayır veremez

 3. EMİN BALIN dedi ki:

  MERHABALAR
  AYNI ANDA HEM KAN HEM TROMBOSIT VERMEK ZARARLIMIDIR VE KANUNIMIDIR ?

  1. Emir dedi ki:

   Aynı anda kan ve trambosit verilmez kan verdikten sonra 3 ay geçmesi gerekir trambositten sonra ise 4 gün

 4. Sabahattin dedi ki:

  Selam herkese sizi bilgilendirmek istedim ben beyaz kan verdim 4 sene evvel küçük bir çocuğa düzenli bir şekilde hiçbir sıkıntı yaşamadım şuan tekrar vermeyi düşünüyorum kızılay a bu 6 verişim olacak.

 5. Hasan Tahsin dedi ki:

  Ben uzun sure önce abartisiz onlarca kez trombosit verdim. Izmir’de Behçet uz da. Su anda beyaz parmak yani Raynaud sendromu var Ellerimde bunun trombosit ile bir alakasi varmı acaba

BİR YORUM YAZ