Zararları.org
B Vitamininin Zararları

B vitamini gereğinden fazla alındığı takdirde zehirlenme durumu ortaya çıkabilir.

B Vitamininin  Zararları

B vitamini vücut için oldukça gerekli bir vitamin çeşididir ve özellikle sporcuların B vitaminini eksiksiz bir şekilde alması gerekmektedir. Ancak elbette her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu vitamin çeşidinin de fazla alınması bazı problemlere yol açabilecektir. Bu durumda B vitamini zararları kişilerin dikkat etmesi gereken bir detay haline gelmektedir.

 

B vitamini zararları nelerdir?

  1. Zehirlenme yapabilir. B vitamini gereğinden fazla alındığı takdirde zehirlenme durumu ortaya çıkabilir. Ancak zehirlenmenin meydana gelebilmesi için bu vitamin çeşidinin oldukça yüksek dozlarda alınması gerekmektedir. Yani bu durum fazla rastlanır bir durum değildir.
  2. Yürüyememe meydana gelebilir. B vitamini yine aşırı dozda alınırsa yürüyememe sorunu ortaya çıkabilir. Kişiler bacaklarında hissizlik yaşayabilir ve bu durum için mutlaka önlem alınmalıdır.
  3. Cilt rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalınabilir. Birçok nedenden ötürü ortaya çıkan cilt rahatsızlıkları B vitaminini aşırı derecede tüketen kişilerde de görülebilir. İlk başta basit sorunlar gibi görünseler de cilt rahatsızlıkları oldukça ciddi seviyelere ulaşabilecektir.
  4. Uykusuzluk. Uyku problemi yaşayan kişiler bu sorunun B vitamini fazlalığından kaynaklandığını ilk başta anlamayabilir. Sonuçta uyku sorununun birçok nedeni mevcuttur. Bu yüzden B vitamini içeren gıdalara dikkat etmek ve bu hususta önlem almak yararlı olacaktır.
  5. Sinir sistemi sorunları ortaya çıkar. Anormal bir şekilde yapılan B vitamini alımı sinir sistemini ciddi anlamda etkileyebilir. Bu durumda uyku bozuklukları, baş ağrısı, güçsüzlük ve alınganlık gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Psikolojik yönden bu sorunları yaşamamak için B vitamini tüketimine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.
  6. Taşikardi meydana gelebilir. B vitamini zararları arasında taşikardi de yer almaktadır. Bu rahatsızlık nedeni ile kalp atışlarının hızlanması ve birçok problemin ortaya çıkması muhtemel bir durumdur.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ