Zararları.org
Az Pişmiş Etin Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
25 Ağustos 2015
zararlari

Az Pişmiş Etin Zararları

Az pişmiş et bazen tercih edilebiliyor. Hijyen açısından birçok sakıncası olan durum bazı ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Gıda da en çok tüketilen ürünlerden biri olan et ve et ürünleri, çiğ ya da az pişmiş tüketildiğinde insan vücuduna ciddi zararlar verebiliyorlar. Tüketilen etten ziyade öncelikle ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçları önceden

Az Pişmiş Etin Zararları

Gıda da en çok tüketilen ürünlerden biri olan et ve et ürünleri, çiğ ya da az pişmiş tüketildiğinde insan vücuduna ciddi zararlar verebiliyorlar. Çiğ ya da az pişmiş etin potansiyel tehlikeleri yadsınamayacak kadar fazla olduğundan bu ürünler tüketilirken dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Az Pişmiş Etin Zararları Nelerdir?

1) Bağırsak kurtları yaparak, bağırsağın yırtılmasına neden olabilir. İçerisinde canlı birçok mikrop barındıran az pişmiş et, bağırsak kurtlarına ve bununla birlikte bağırsak sisteminde meydana gelen ağır hasar ve tahribatlar sonucu bağırsak yırtılmalarına yol açabiliyor.

2) Mide parazitlerine neden olarak, mide kanamalarına yol açar. Az pişmiş etteki mikroorganizmalar mide parazitlerine yol açar ve bu da midede şişkinlik, tahribat, kanama ve hatta yırtılmalara yol açabilir.

3) Yutak iltihapları ve ağız içi yara oluşumuna neden olur.
Çiğ etlerde bulunan mikroplar ağız içi ve yutakta iltihaplanmalara yol açar. Yutak iltihapları da sonrasında farenjite dönüşebilir. Genellikle burun boşlukları ve bademcik iltihaplarıyla birlikte süregelen farenjit, kişiye boğazın kaşınması, nefes almada zorluk, ağrı ve ateş gibi problemler yaratabilir. Farenjitin komşu anatomik yapılara yayılarak sinüzit, larenjit ve bronşite yol açması da olası bir durumdur.

4) Egzama, cilt döküntüleri ve deri hastalıklarına yol açar.

5) Karaciğer hastalıklarına neden olur.

6) Hidatik hastalığına neden olabilir. Echinocochus granulosus isimli parazitin çiğ etten vücuda geçmesi ile birlikte kist hidatik hastalığına neden olabilir. Hastalığın başlarında kistin küçük olduğu dönemlerde uzun yıllar boyunca belirtisiz seyredebilen bu hastalık,  kist büyüdükçe, bulunduğu bölgeye ve oluşturduğu basıya göre belirtiler ortaya çıkar.  Kistlerin en sık görüldüğü yerler karaciğer ve akciğerlerdir. Bazen dalak, karın zarı (periton), böbrek, kemik, göz yuvası, beyin, kalp ve yumurtalıklarda da görülebilmektedir. Karaciğer yerleşiminde karnın sağ üst kısmında ağrı, bulantı, kusma ve bazen kaşıntı, sarılık gibi belirtiler görülmektedir. Hastalığın akciğere yayılmasından sonra solunum sıkıntısı, öksürük, ağızdan kan gelmesi ve göğüs ağrısı olabilir. Bu hastalık zamanla bulaştığı organların iflasına neden olur.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018