Zararları.org
Atom Tedavisi Zararları

Radyoaktif İyot Tedavisi, halk arasında atom tedavisi olarak bilinir. Troid kanserinde yapılan ameliyatı takiben uygulanan Radyoaktif İyot Tedavisi, halk arasında atom tedavisi olarak bilinir. Amacı; geriye kalan tiroid dokusunu, lenf nodunda veya vücudun diğer kısımlarında olan tiroid kanser hücrelerini yok etmek olan tek tedavi seçeneğidir.

Atom Tedavisi Zararları

Troid kanserinde yapılan ameliyatı takiben uygulanan Radyoaktif İyot Tedavisi, halk arasında atom tedavisi olarak bilinir. Amacı; geriye kalan tiroid dokusunu, lenf nodunda veya vücudun diğer kısımlarında olan tiroid kanser hücrelerini yok etmek olan tek tedavi seçeneğidir. Tedaviye belirli hazırlık aşamalarını önemsemeyen ve uygulanması sakıncalı olan kişilerde atom tedavisi zararları söz konusudur.

Radyoaktif iyot tedavisi, diferrensiye tiroid kanseri hastalarının ameliyatlarından, yaklaşık 3-4 gün sonra uygulanmaya başlamaktadır. Atom tedavisi, tümör çapı 1 cm ve üzerinde olan hastalara uygulanmaktadır. 1 cm’den küçük tümörler için bu tedaviye genellikle gerek duyulmamaktadır. Hastanın vücudundaki iyot seviyesini dengelemek adına, tedaviden 15-20 gün öncesi itibariyle hastaya iyottan arındırılmış bir diyet listesi verilerek, tedavinin sağladığı olumlu etkilerin arttırılması hedeflenir.

 

Radyoaktif İyot Tedavisi Uygulaması

1) Tedavinin uygulamaya koyulacağı sabah hastanın en az 6 saatlik açlık ile hastaneye gelmesi gerekmektedir.
2) Hasta, gerekli kan tahlillerini yaptırmalı ve doktoru tarafından tedaviye uygun olduğu gözlenmelidir.
3) Kan tahlillerinden geçen hasta, tedavi için kurşun kaplı radyoaktif tedavi odasına alınır.
4) Aldığı ilaçların dozuna bağlı olarak hasta, bu odada ortalama 3 ila 5 gün arasında kalır.

 

Yan Etki ve Önlemler

Kötü bir tadı veya kokusu olmayan, tedavi esnasında hastalara verilen iyot kapsülünün özellikleri, hastanın tedavi esnasında herhangi kötü bir etki hissetmemelerini sağlar. Başka kemoterapi yöntemlerinde gözlenen, saç dökülmesi radyoaktif iyot tedavisinde gözlenmez. Bağırsak ve mide sistemlerinde görülen yan etkiler çoğu tedavide görülen yan etkilerdir. Uygulanan tedavi sonrasında doktor tarafından hastalara bol su içmeleri ve her gün duş almaları önerilir. Bunun nedeni vücuttan ısı yoluyla atılan radyasyonun temizlenmesinin hedeflenmesidir.

Tedavi süresince hasta ziyareti yasak olup, hastanın ihtiyaçları görevliler tarafından karşılanmaktadır. Süre sıkıntısı, atom tedavisi zararları başında yer alır. Hastaların tek başlarına 3 ila 5 gün süre ile odada kalmaları, psikolojik açıdan zor bir durumdur.

Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ