Zararları.org
Aroma Vericilerin Zararları
Sosyal Medyada Paylaş
28 Ekim 2015
zararlari

Aroma Vericilerin Zararları

Sağlık Bakanlığı tarafından da bu zararlı maddelerin kullanımıyla ilgili belirlenen yönetmelik maddeleri bulunmaktadır. Aroma vericilerin zararları denilince aklınıza, son zamanlarda adını sıkça duyduğunuz Monosodyum Gltomat gelmeli. Aroma vericilerin zararları nelerdir biliyor musunuz?

Aroma Vericilerin Zararları

Tüketime sunulan birçok gıdanın, lezzet ve görünümünü tüketicilerin gözüne ve damağına daha uygun hale getirmek, bozulma önlemek ve raf ömrünü uzatmak için gıdalara bilinçli ve amaçlı olarak birçok katkı maddesi eklenmektedir. Bu maddeler gibi hoş koku verici maddeler de insanlar tarafından tüketildiğinde sağlık açısından zararlı etkilere sahip olabilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından da bu zararlı maddelerin kullanımıyla ilgili belirlenen yönetmelik maddeleri bulunmaktadır. Bu maddelerin başlıcası normal koşullarda tek tüketilmeyen ve besin bileşeni olarak kullanılamayan gıdaların, tek başına besleyici değeri olmamasına rağmen, bu besinin üretilmesi, işlenmesi ve hazırlanması, ambalajlanması, taşınması ve depolanması sırasında teknolojiden faydalanarak veya ürüne doğrudan veya dolaylı olarak eklenen katkı maddeleri kullanılmasının tasvip edilmemesi açıklamasına dayanmaktadır.

Aroma verici maddeler nelerde kullanılır: Aroma verici maddeler tüm hazır gıdalarda yani cipslerde, et ve tavuk suyu tabletlerinde, katı ve ekmek üstü yağlarda, hazır çorba ve fast- food ürünlerinde bulunmaktadır. Aroma vericilerin zararlarını birkaç başlık altında da inceleyebiliriz.

 

Aroma Vericilerin Zararları Nelerdir?

MSG ve aroma vericiler
Monosodyum Glutomat aroma vericilerin belirginliğini arttırır.
  • Hormonal bozukluklar: En yaygın kullanılan Monosodyum Glutamat aroma verici maddesi, hazır gıdalarda kullanılarak özellikle çocukların ergenlik döneminde büyüme hormonunun baskılanması şeklinde zarar verebilmektedir.
  • Tetiklenen hastalıklar: Alz-Heimer, Parkinson ve diyabet hastalığının oluşmasına sebep veren ilk maddenin aroma verici maddeler olduğu belirlenmiştir.
  • Aroma Vericilere Duyarlılık: Aroma verici maddelerin tat hissiyatını artırması, dil üzerindeki tat alma tomurcukları tarafından ayrıma uğrayarak kimyasal maddeler aracılığıyla etkileşime girmesi ile gerçekleşmektedir. Gıdaların daha lezzetli algılanmayı sağlan bu maddeler, diğer tüm normal gıdalar için tat alma duyarlılığının azalmasına da yol açmaktadır.
  • Aroma Vericiler Ve Göz Sağlığı: Göz retina tabakasında hasar oluşumuna sebep olan madde yine başlıca aroma verici olan Monosodyum Glutamat maddesidir.
  • Kilo problemi: Aroma vericiler, doyma mekanizmasında ve yağ birikimi konusunda bozukluk yaratarak obeziteye yol açabilmektedir.
  • Hormonlar: İnsülin salınımının uzun süreli artması dolayısıyla pankreas hasarı oluşmaktadır ve bunun sonucunda diyabet rahatsızlığının gelişimine yol açmaktadır.
  • İç Organların Sağlığı: Aroma verici maddeler içeriğindeki kimyasallar, insan metabolizmasında yer alırken, böbrek ve karaciğerler organlarında ciddi hasarlar da meydana getirebilmektedir. Böbrek sorunları aroma vericilerin zararları arasında en ciddi olanlarından biridir.
Dikkat! Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

Bu sitede bulunan tüm makaleler diyet, sağlık ve gıda uzmanlarının yanısıra birçok yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma sonucu elde edilmiş olup, bilgilendirme amacıyla okuyucularla paylaşılmıştır. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakkı zararlari.org ailesinde saklıdır. İçerikler izinsiz olarak veya kaynak gösterilmeden farklı mecralarda kullanılamaz. İçerikler tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi değeri taşımamaktadır. İhtiyaç duymanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Zararlari.org 2018