Zararları.org

Kıkırdağı Deldirmenin Zararları

Kıkırdağı deldirmenin çok şık göründüğünü ve tarzınıza uygun olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Peki kıkırdağı deldirmenin zararları hakkında bilginiz var mı?

Kıkırdağı Deldirmenin Zararları

Kulak kıkırdağını deldirmek ve kulak kıkırdağında piercing kullanmak tehlikeli olabilir. Kıkırdağınızı dedirmeden önce olası sağlık riskleri ve zararları konusunda bilgi edinmenizde fayda var. Bu makalemizde size kıkırdağı deldirmenin zararları hakkında birkaç bilgi vermek istiyoruz.

 

Kıkırdağı deldirmenin zararları nelerdir?

Kulak deldirmenin zararları.

Kıkırdak delindikten sonra iyileşme süresi 3 aydan 1 yıla kadar değişebilmektedir.

 • Perikondrit riski: Perikondrit üst kulak enfeksiyonu olup genellikle kıkırdak delimi sonucu görülür. Bu durum piercingin takıldığı bölgede kızarıklıklar ile kendini belli eder. Bazı vakalarda delik içerisinden chondritis denilen iltihabın oluşumu ve akması, kulak yapısına ciddi zararlar verebilmektedir. Bu sorunun tedavisi antibiyotiklerle uzun süre zarfında olmaktadır.
 • Aşırı kanama: Kıkırdakta kanama kulak delindikten ve piercing takıldıktan sonra daha fazla olabilir. Kulak kıkırdağı ete göre çok daha hassas bir bölgedir ve iyileşmesi zor olduğu için daha uzun süre kanamalara neden olabilir.
 • Keloid oluşumu: Keloidler derinin çok inceldiği zamanlarda veya iyileşmede gecikme gibi durumlar gözlendiğinde meydana gelir. Büyük kabarık yara izleri oluştururlar. Kıkırdağı deldikten sonra kötü bir enfeksiyon oluşumu sonucu delik üzerinde oluşurlar. Bazı tedaviler bu yaraların izini geçirebilir fakat kulağınızda kalıcı bir yara izinin oluşma olasılığı da kıkırdağı deldirmenin zararları arasındadır.
 • Pseudomonas bakterileri oluşumu: Pseudomonas, kıkırdak delimi sonucu oluşabilecek bakteriyel bir enfeksiyon türüdür. Pseudomonas, ateş, kulak deformasyonu veya kabakulak gibi enfeksiyonlu hastalıklara neden olabilir. Kıkırdak deldirmenin zararları arasında en ciddi etkileri pseudomonaslar yapmaktadır. Antibiyotiklere dayanıklı oldukları için bazı durumlarda tedavi için hastaneye yatmanız gerekebilir.

Kıkırdağı deldirmeden önce bilinmesi gerekenleri galerimizde bulabilirsiniz

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. eylül özkahve dedi ki:

  ben kıkırdağımı deldirdim 1 ay oluyor kıkırdağımdaki küpeyi ilk değiştiriğimde bir kanama olmadı 2. değişimimde kanama oldu ama aşırı kama diğebileciğim kadar değil heralde biraz daha alıştığım için zorladım.

  bunun dişında arkadaşımda deldıirdi ve iyi bakmadığı için bunu internette nasıl bakılır ? sorusunu sorarak bulabilirsiniz kulak değiliğin orasında et oluştu ben kendim gözlemliyorum orası kurudu ve yavaş yavaş kabukları dökülüyor bende böyle sorunların olmaması beni sevindirdi ama şunu söylemeliyimki:
  kulak kıkırdağımın oradaki küpe kulağımı acıtığı zaman (bir yere falan takılır, üzerine ser bir şekilde yatarsam SİNİR ACISI oluyor bunu nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum .

 2. Ecem dedi ki:

  14 yaşındayım kikirdagimi deldirdim 5 gün oldu ilkinde normaldi sonradan kuşatmaya ve acimaya başladı arkadaşlarım.elledi ve daha çok şişti ve kızardı hep elim sacim takılıyordu oyuzden biraz hasar gördü bunun kulağıma kötü bir etkisi olur mu ve iyileşmesi için napabilirim lütfen cevallayin

 3. X dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar belki yorumlara bakmak isteyenler olur diye yazıyorum. 2 sene önce hatta 3 bile diyebilirim kıkırdak ısı deldirdim ani bir kararla. Geçen sene kışın kulağımda iltihap çıktı bildiğiniz irinli sivilce daha sonra ben onu defalarca çıktım ve kabarık iyileşti et beni gibi oldu onu aldırdım şuan kulağımda yaklaşık 5 6 ince dikiş var deldirmeden önce iyi düşünün…

 4. X dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar belki yorumlara bakmak isteyenler olur diye yazıyorum. 2 sene önce hatta 3 bile diyebilirim kıkırdak deldirdim ani bir kararla. Geçen sene kışın kulağımda iltihap çıktı bildiğiniz irinli sivilce daha sonra ben onu defalarca sıktım ve kabarık iyileşti et beni gibi oldu onu aldırdım şuan kulağımda yaklaşık 5 6 ince dikiş var deldirmeden önce iyi düşünün…

BİR YORUM YAZ