Zararları.org

Işık Kirliliğinin Zararları

Işık Kirliliğinin Zararları : Işık kirliliği nedir? Işık kirliliği dünyamızı nasıl etkiliyor? Işık kirliliği zararlı mı? Sorularınızın cevapları makalemizde.

 Işık Kirliliğinin Zararları

Tarihin ilk zamanlarından beri karanlıktan korkan ve onun ile mücadele eden insan, günümüzde her köşe başını aydınlatacak olanaklara sahip olmuştur ve geceleri olan aydınlığın yapaylığına alımıştır. Büyük eğlence merkezleri, statlar, yollar, büyük parlak ekranlar vb. şeyler. Hepsinden yayılan ışık aslında bir kirliliğe yol açmaktadır. Ve bu kirliliğin insanlara, hayvanlara ve çevremize büyük zararları olabilir.

 

Işık kirliliğinin zararları nelerdir?

ışık kirliliğinin zararları nelerdir

Işık Kirliliği

1-Hayvanların aklını karıştırır: Hayvanlar güneş, ay ve yıldızlar gibi doğal ışık kaynaklarını kullanarak yollarını bulurlar. Yapay ışıklar hayvanlarda kafa karışıklığına neden olurlar. Deniz kaplumbağaları yavruları geceleri yumurtadan çıkınca parlak ufka yönelirler. Fakat bu bölgelerdeki yanlış ışıklandırmalar çoğunun farklı yönlere gitmesine ve ölmesine neden olmaktadır. Göçmen kuşlar ışıklı şehirler üzerinden yolculuk ederken ışıklar tarafından etkilenir ve binalar ile çarpışabilir. Aynı zamanda göç yollarında karışıklıklar yaşayabilmektedirler.

2-Biyolojik saati etkiler ve kansere neden olabilir: Geceleri yapay ışıklara uzun süre maruz kalmak kanser olma riskimizi arttırıyor ve aynı zamanda psikolojik olarak bizi etkiliyor. Bize zarar vermesinin deni ise biyolojik saattir. Biyolojik saat, yeryüzündeki yaşamın biyolojik süreçlerini düzenleyen, yaklaşık 24 saatlik bir vücut döngüsüdür. Bu sistem vücudumuzun dış dünya ile bağlantısını sezimler ve melatonin salgılanmasına neden olarak kanser oluşumunu da önlemektedir.

3-Meme kanseri riski: Kanser araştırmacısı Richard Stevens, yapay aydınlatmaların gece vardiyasında çalışan kadınlarda yüksek derecede meme kanseri görülmesine neden olduğunu kanıtlamıştır. Bazı erkeklerde de prostat kanseri riskinde artı olması ışık kirliliği zararları arasındadır.

4-Hava kirliliğinin artışında etkilidir: Araştırmalar ışık kirliliğinin hava kirliliğini şiddetlendirdiğini göstermektedir. Işık kirliliği zararları nedeniyle hava kirliliğine neden olan duman ve ozonu parçalayan nitrat radikalleri etkilenir ve hava kirliliğinde artış gözlenir.

5-Yıldızların kaybolması: En son yıldızları ne zaman izlediniz? Çoğumuzun aklında eskiden bir çatık katında veya yüksek yayla ve köy yerlerinde gökyüzüne bakınca samanyolunun parlaklığı gelmiştir. İlerleyen zamanlarda samanyolunun çıplak gözle izlenebilmesi için ışık kirliliğinin az olduğu Şili ve Hawaii gibi bölgelere gidilmesi gerekebilir.

 

Işık kirliliği ile nasıl mücadele Galerimizde bulabilirsiniz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. BARAN KUŞOĞLU diyor ki:

  çok güzeeelll teşekkürler abilerim ablalarım

  1. furkan öztürk diyor ki:

   bencede

 2. furkan öztürk diyor ki:

  bu kanal her ödeve yardımcı oluyor

 3. gg diyor ki:

  çok iyi

 4. Faruk burak korkmaz diyor ki:

  Bencede çok iyi bütün ödevlerime yardımcı olur😆😎🤔:):(:/

 5. ela diyor ki:

  bencede çok güzel hazırlamışsınız kimin emeği geçtiyse çok teşekkürler 😀

  1. Çok güzel olmuş :) :) diyor ki:

   Bencede haklısın 🙂 😀

 6. fevzi diyor ki:

  çok süper araştırmamda yardımci oldu:)

 7. ela diyor ki:

  Çok teşekkür ederim çok güzel olmuş

  1. ela diyor ki:

   Bencede

  2. Pukaka diyor ki:

   Sağol elaaa

 8. Çok güzel olmuş :) :) diyor ki:

  çok güzel olmuş ödevlerime yardımcı oluyor 🙂 😀

 9. sanaya diyor ki:

  Ya bence çok uzun

  1. Gizli kıs diyor ki:

   Evet biraz uzun ama işimize yarıyo en azinda

 10. şimşek yavuz çelik diyor ki:

  çok iyi her yönde yardım ediyor

 11. Dilara diyor ki:

  Ödevlerime Çoooooook Yardımcı oluyor…❤👏👏👏

 12. Gizli kıs diyor ki:

  Çok iyi hazırlanmış çok teşekkürler emeği geçenlere

 13. Gizli kıs diyor ki:

  Ben çok beğendim biraz uzun ama olsun artık hep burdan ödevimi yapıcam
  👌👌👌👍👍👍👏👏👏🎉🎉🎉🎆🎆🎇🎇🎊🎊

BİR YORUM YAZ