Fazla Emzirmenin Zararları

Fazla Emzirmenin Zararları

Anne sütü bir bebeğin gelişim sürecinde ihtiyaç duyduğu her şeyi sağladığı için son derece önemlidir. Günümüzde yapılan araştırmalarla her geçen gün anne sütünün yeni bir faydası ortaya çıkmakla birlikte annelere de bebeklerini en fazla 1 yaşına kadar emzirmeleri öneriliyor. 6 aylıktan itibaren ek gıdalar almaya başlayan bebekler, 1 yaşından itibaren inek sütü de dahil olmak üzere birçok besini tüketebilir duruma geliyor ve genellikle anne sütünün artık bebeklere de anneye de herhangi bir yararı kalmıyor. Ancak genellikle sosyo ekonomik anlamda yetersiz olan bölgelerdeki annelerin temiz ve yararlı bir gıda olduğu için 2 yaşına kadar bebeklerini anne sütüyle beslemeleri de uzmanlar tarafından öneriliyor. Anne sütün, belirli bir dönemden sonra bebeklere artık yarar yerine zarar vermeye başlıyor. Bakalım fazla emzirmenin zararları nelermiş?

Fazla Emzirmenin Zararları Nelerdir?

  1. Süt dişlerinin yüzeyinde erozyona sebep olması: Her ne kadar bebeğin ağız içi bakterileri çoğalmış bir şekilde bulunmasa da, anne sütünün asidik bir yapısı olduğu için mineral yapısı fazla kuvvetli olmayan süt dişlerine uzun süre temas etmesi durumunda diş yüzeylerinde aşınma yani erozyona neden olabilir.
  2. Bebeğin çiğneme fonksiyonlarının gecikmesi: Öğünlerinde normal gıdalar yerine anne sütü ile beslenmeye devam eden bebeklerin, kendi yaşıtlarına göre çiğneme fonksiyonlarında bir gecikme yaşanır.
  3. Normal gıdaya geç alışma: Uzun yıllar boyunca anne sütüyle beslenen bebekler çiğneme fonksiyonlarını geç kazandıkları gibi anne sütü dışındaki gıdalara da alışmak konusunda bir sıkıntı yaşarlar ve bu konuda da yaşıtlarından geri kalırlar. Bu bebekler, normal gıdalardan ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri alamadıkları için de gelişimleri yine yaşıtlarına göre yavaş, kiloları ise az olabilir.
  4. Çocuğun anneye gereğinden fazla bağımlı olması: Emzirmenin anne ve bebek arasında derin bir duygusal bağ yarattığı tartışılmaz bir gerçek. Özellikle bebeğin kendisini oldukça güvensiz hissettiği dış dünyada annesi ile böyle derin bir bağ kurması yaşamdaki güven duygusunu geliştirmesi açısından son derece önemli. Ancak uzun süre emzirilen bebeklerde, anneye olan bağımlılık olması gerekenden fazla olduğu için çocuğun kişilik gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.
  5. 2 yaş sonrası “ inat “ döneminin uzaması: Anneler, bebeklerini her istediklerinde emzirdikleri için çocuklar belirli bir algı düzeyine eriştikten sonra da bu durumun devam ettirilmesi halinde “ hayır “ kelimesini öğrenmemekte ısrar edeceklerdir. Her istediklerinde emzirilen 2 yaş ve sonrası çocuklar bu konuda yaşıtlarından çok daha geri kalacaktır.
  6. Fazla emzirmenin zararları arasında cinsel kimliğin keşfi için de ciddi anlamda bir sıkıntı yaratabileceği gibi uykuya dalamama, iştahsızlık gibi problemleri de yer almaktadır. Bu nedenle annelerin çocuklarının sağlıklı fiziksel ve ruhsal gelişimi içim emzirme süresine dikkat etmesi gerekmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ