Zararları.org

Dalağın Alınmasının Zararları

Dalağın alınmasının zararları : Hayati bir fonksiyona sahip olmayan dalağın alınması normal hayatınızı etkilemeyecektir fakat bazı önlemler alınmalıdır.

Dalağın Alınmasının Zararları

Kaburga kafesinin altında ve sol üst karın bölgesinin arka kısmında yer alan dalak organı, yaklaşık olarak 12,5 santim ve genişlik olarak 7,5 santimlik bir alan kaplamaktadır. Ayrıca dalağın kalınlığı da 5 santimdir. Dalağın görevi, kan hücrelerinin üretimi ve yok edilmesi, kan hücrelerinin depolanması, demir metabolizması ile alakalı görevleri vardır.

 

Dalak Alınmasının Zararları Nelerdir?

1-Vücudun enfeksiyonlara karşı dirençsiz kalması: Dalak organı vücuda giren bakteriler ile savaşan beyaz kan hücrelerinin üretiminde yer aldığı için vücuttan alınması durumunda kişiler için oluşan en büyük risk, kapsüllü bakterilere ve enfeksiyonlara karşı daha hassas ve açık hale gelebilmektedir. Bu yüzden dalaksız herkes her yıl grip aşısı yaptırmak zorundadır.

2-Diyabet riskini artırması: Dalak eksikliği durumunda kişiler hayati riskler altında bulunmaz ve oldukça rahat bir şekilde normal hayatlarına devam edebilmektedir. Dalaksız kişileri bekleyen zararlı olasılıklara vücudun enfeksiyonlara karşı açık hale gelmesin ek olarak, dalak eksikliği olan kişilerde yapılan araştırmalar sonucu diyabete yakalanma oranının arttığı belirlenmiştir.

 

Dalak alındıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Metabolizma için hayati bir önem taşıyan değişiklik olmayacaktır. Bu açıdan dalağını aldıracak olan veya aldıran kişilerin çok fazla endişelenmesine gerek yoktur.Hayati fonksiyonlar daha önce olduğu gibi devam edecektir. Fakat bu organın eksikliği nedeniyle bir kaç hususa dikkat etmek gerekir:

 • Daha öncede dalağın zararlarından bahsederken vücudun enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz kalacağını belirtmiştik. Enfeksiyonlara yani mikro organizmalara karşı daha dirençli kalabilmek için bazı direnci artıran aşılar yaptırılmalıdır. Bu aşıları dalağı aldırmadan önce ve aldırdıktan sonrada devam ettirmeliyiz.

 

Cenin gelişiminde dalak beyaz kan ve kırmızı kan hücrelerini üretmekte görevlidir. Doğum sonrasında ise bu görev kemik iliğine transfer edilerek dalağın görevi sadece bazı beyaz hücrelerin üretimi ve yorgun düşen kırmızı hücreleri yok etmek olmaktadır.

Vücudun hayati organlarından olmayan dalak organının büyümesi durumunda birtakım sağlık problemleri ortaya çıkar.  Dalağın büyümesinin zararları kişilere hayati bir risk taşıyan durum oluşturmayacaktır ancak tedavisi yine de en kısa sürede yapılmalıdır. Dalağın büyümesinin zararları adına tek sorun darbelerden daha kolay zarar görmesi ve travmalara karşı daha hassas olmasıdır. Bu yüzden de kişiler açısından dalağın alınması daha faydalı olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Cüneyt dedi ki:

  Kaza sonucu dalagi alinan arkadaslar size yardimci olmak istiyrim bna donerseniz sevinirim 0553 853 71 53

  1. Mikail Aslan 555 729 75 07 dedi ki:

   Abim dala alındıktan sonra endişeleniyor ne yapılması gerektiğini bilmiyor siz Yardımcı olursanız seviniriz

  2. Yalçın Aksu dedi ki:

   Merhaba cüneyt bey 2.5 yaşımda düşme sonunda dalağım alındı şuan yaş 28 bünyem çok zayıf hastalık tan kurtulamıyorum doktor un yazdığı bir iğne yi 16 yaşlarıma kadar vuruldum sonra bi ara bıraktım iğne yi.penadur 1200 iğne.şimdi ise 5 senelik aşı vuruluyorum piyasada zor bulunuyor.tavsiyeleriniz nelerdir bana? Tşkrlr

  3. Tolga dedi ki:

   Benim kaza sonucu alındı nasil yardımcı olacaksınız

 2. Okay dedi ki:

  Merhaba arkadslar ben Almanyadan Okay ,size tavsiyem her 4 yada 5 senede bir mutlaka bu 4 A$iyi vurdurun
  1= Menenjit A$isi 2 = Zatüreye karsi 3 = Infulenza A$isi vede Ki$in Bagisiklik sisteminiz düsük oldugundan normal Grip A$isi olun
  Dikkat 1ve 2inci A$ilarini mutlaka yaptirmaniz gerekiyor cok önemli
  saygilarimla

BİR YORUM YAZ