Zararları.org

Belden Sıvı Alınmasının Zararları

Belden Sıvı Alınmasının Zararları

Beyin kafatasının içerisinde yer almakla birlikte omurilik ise omurların arasında bulunan bir sıvı içerisindedir. Beyin omurilik sıvısı adı verilen bu sıvı saf ve temizdir. Bazı durumlarda bu sıvıdan örnekler alınması ve de incelenmesi gerekir. Beyinle ilgili bir hastalıktan şüphelenilmesi üzerine bu sıvıdan örnekler alınır. Bunların arasında en önemli olanı ise menenjit hastalığıdır.

Belden sıvı alınmasının ardından hastanın yaklaşık olarak 2 ile 5 saat arası yerinde yatarak dinlenmesi ve de ayağa kalkmaması gerekir. Hekimlik lisansına sahip olan her doktor bu işlemi yapabilmektedir. Bu sıvı hastalıkların kontrolü ve de teşhis edilmesi için kullanılsa da belden sıvı alınmasının zararları da mevcuttur. Bu zararlar nelerdir?

  • Baş ağrısı: Belden sıvı alınmasının hemen ardından ayağa kalkılması şiddetli baş ağrısına neden olacaktır. Bu nedenle bu işlemin yapılış aşaması kadar sonrasındaki davranışlara da dikkat edilmesi gerekir.
  • Mikrobik enfeksiyon: Eğer düzgün koşullar oluşturulmaz ise belden su alınması işleminden sonra mikrobik enfeksiyonlar oluşabilir. Bu nedenle hijyenik ortamlarda işlemlerin yapılması ve de bölgenin iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir.
  • Bel ağrısı: kişinin uzun süre aynı pozisyonda yatması ile oluşabilecek bel ağrıları meydana gelebilir. Ancak çok uzun süre geçmeden bu durum normale dönecektir. Kalıcı bir zarar olmamakla birlikte kişiye çok şiddetli bir ağrı vermez.

Vücuda iğne yolu ile girecek olan her türlü müdahalenin riskleri ve zararları bulunmaktadır. Ancak eğer doğru bir şekilde ve de uzman bir doktor ile bu işlem yapılacak olursa Belden sıvı alınmasının zararları bulunmamaktadır. Bu yöntem birçok hastalığın teşhis edilmesinde kullanılan bir yöntem olup halk tarafından yanlış bilinen sakat kalma gibi durumlara neden olmamaktadır.

Bel gibi hassas konularda sizlere en önemli tavsiyemiz çevrinizdeki kulaktan dolma bilgilere itibar etmemeniz ve derhal doktora başvurmanızdır. Bel gibi önemli konuda erken teşhis çok önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ