Zararları.org

Arı Mamanın Zararları

Bebeğinize yedirdiğiniz arı mamanın zararları nelerdir biliyormusunuz? Onların sağlığı için kimyasal saçan bu bebek mamalarından vazgeçin.

Arı Mamanın Zararları

Altı ayı dolduran bebekler, ek gıdaya başlayınca diğer besinlerin tadını öğrenmek için oldukça hevesli olacaklardır. Ancak ne yazık ki tüm ek gıdaların bebekler için faydalı olduğu söylenemez. Bebeklere verilmemesi gereken yasak yiyecekler arasında sayılma sebepleri, gıdaların boğulma tehlike yaratabileceği ve yaş ile ilgili olup, 1 yaşından önce bebeklere verilmemesi gerektiğidir. Fakat arı mama, pirinç unu ve su karışımından elde edilmektedir ve pişirilerek hazırlanmaktadır. Bu yüzden sağlık açısından iyi veya kötü olup olmadığı, ne zaman kullanılması gerektiği hakkında annelere arasında birtakım tartışmalara sebep olabilmektedir. Arı mamanın zararları olabileceği düşüncesi, genellikle fiyatının düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Arı mama fiyatı 2.5 tl ile 10 ti arasında gramajına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Anneler ve bebekleri için önerilen ilk 6 ay sadece anne sütünün bebeklere verilmesi sonrasında kullanılabilen arı mama, bu dönemden önce verilmesi tavsiye edilmemektedir. Yanlış kullanıldığında veya her bebek için aynı şekilde yararlı etkiyi gösteremediğinden, kullanım sırasında dikkat etmek gerekmektedir. Pirinç unu ve suyun karıştırılmasıyla hazırlanan arı mama, annelerin belli dönemlerde bebekleri için denedikleri bir besin takviyesi olmaktadır. Ancak arı mama da üretimi sırasında bazı işlemlerden geçmekte ve içeriğinde koruyucu kimyasallar bulundurmaktadır.

 

Arı Mamanın Zararları Nelerdir?

Arı mamanın zararları nelerdir

Bebeğinizi kendi hazırladığınız doğal mamalarla besleyin.

  • Kilo sorunları: Arı mamanın kullanımı bebeklerde obezite olma durumunu tetikleyebilmektedir. İçeriğindeki şeker miktarı dolayısıyla, kilo konusunda birçok olumsuz etkisi vardır.
  • İştah sorunları: Arı mama bebeklerde sürekli tokluk hissi yaratmaktadır. Bu yüzden bebeklerin rahatça uyumasını ve çok fazla yemek yeme ihtiyacı hissetmemelerini sağlamaktadır. Fakat o dönemlerde anneleri rahatlatıyor gibi görünse de gelecekte bebekler için bir takım iştah sorunları yaratabilmektedir.
  • Şeker miktarı: İçerdiği şeker miktarı zaten tartışmalara sebep olurken, annelerin bilinçsizce bir miktar daha şeker eklemeleri oldukça sakıncalı olmakta ve bebeklerde yaşanabilecek şeker hastalığına yol açabilmektedir.

Arı mama kullanan anneler bu durumları göz önünde bulundurmalı, arı mamanın zararları konusunda bilinçli olmalı ve en büyük varlıkları olan çocuklarını doğal besinlerle büyütmeliler.

Arı Mamanın içeriğinde neler var galerimizde bulabilirsiniz 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ahmet diyor ki:

    Arı mama Türk malı olması fiyatının uygun olması mı zararlı bu yazıyı yazan güzel kardeşim zararlı olsa devletimizin kurumları bu ürünün satışına izin verirmiydi acaba ? Siz değerli kardeşim siz milupa Aptamil hipp ile mı buyudunuz ? Ben ve çevremdekiler arı mama ile büyüdük ve suan 37 yaşındayım hiçbir sağlık sorunu yaşamadım bırakın yabancı ürünleri önermeyi yerli malı yurdun malı sizi şiddetle kınıyorum.

BİR YORUM YAZ